dTest: Evropská komise podpoří online přístup ke zdravotním údajům

14.05.2018 9:11 | Zprávy

Evropská komise zveřejnila své záměry podpořit a zlepšit přístup spotřebitelů k jejich zdravotním údajům a umožnit jej odkudkoli i ze zahraničí. Evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž členem je i dTest, tento krok vítá. Nabídne lepší kontrolu nad informacemi o vlastním zdraví, kterou si přeje 90 % občanů.

dTest: Evropská komise podpoří online přístup ke zdravotním údajům
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Nové evropské záměry ohledně tzv. e-health, tedy zdraví online, se dotýkají i způsobů, jakým budou nová evropská pravidla o zacházení s osobními údaji od 25. května aplikována na citlivé údaje ve zdravotnictví. Spotřebitelům musí být umožněno snáze přesouvat svá data od jednoho poskytovatele zdravotních služeb k jinému a lépe kontrolovat jejich použití.

Údaje o zdraví všech evropských spotřebitelů tak mohou být v blízké budoucnosti shromážděny do společné databáze, což například umožní lékaři ošetřujícímu cizince na dovolené několika kliknutími zjistit, zda pacient není na něco alergický, jaké léky bere nebo jaké podstoupil operační zákroky, a podle toho určit optimální ošetření a bezpečnou léčbu.

Velká část spotřebitelů souhlasí s použitím údajů o svém zdraví pro vědecké účely, aby pomohli vývoji nových způsobů léčby a prevence chorob od alergií až po rakovinu. Zacházení s tak citlivými informacemi však musí odpovídat přísným standardům evropských pravidel o ochraně osobních údajů. Data pacientů musejí být přístupna jen pro oprávněné subjekty, k neziskovým účelům a měla by být tak anonymní, jak je to jen možné, podotýká ředitelka BEUC Monique Goyens.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

20:16 Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

Jihočeský kraj slaví dvojí úspěch na sportovním poli. Města Tábor a Jindřichův Hradec získala titul …