dTest: Instantní kakaa obsahují v průměru 75 % cukru a jen 21 % kakaa

12.04.2018 17:37 | Zprávy

Na nápojích z instantního kakaa vyrostlo už několik generací dětí. Řada rodičů v tom vidí způsob, jak do dětí dostat potřebnou porci mléka a podpořit jejich pitný režim. Spotřebitelský časopis dTest otestoval 16 instantních kakaových nápojů s cílem zjistit, kolik cukru děti vypijí v šálku oblíbeného kakaa. Laboratorní zkoušky ověřovaly, jestli výrobci dodržují deklarovaná množství kakaa a zda se jim daří držet obsah nežádoucích látek v patřičných mezích.

dTest: Instantní kakaa obsahují v průměru 75 % cukru a jen 21 % kakaa
Foto: dTest
Popisek: dTest

Na množství kakaa v instantním kakaovém nápoji se nevztahuje žádný předpis. Je tedy zcela na rozhodnutí výrobce, kolik této drahé suroviny do práškové směsi dá. Jeho množství ale musí uvést na obalu. Povinné informace byly uvedeny na všech výrobcích s výjimkou směsi Cola Cao Energy, která množství kakaa nedeklarovala.

„Testovali jsme 16 vzorků známých i řetězcových značek instantního kakaa. Nejméně kakaa jsme zjistili u nápoje Tesco Value Cocoa Drink (11,1 %), podobně na tom bylo i Caffeteria Mokate Tigo (11,6 %). Zejména na příkladu značky Tesco Value se ukázalo, že kde chybí kakao, tam se prosadí cukr,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Co do množství, byl hlavní surovinou všech testovaných kakaových nápojů cukr, jehož obsah tvořil minimálně 60 % hmotnosti směsi. Nejčastěji se množství cukru pohybovalo od 70 do 80 %. Nad 80% hranici cukru se dostaly značky Lidl/Monte Santos Johny Cacao a Tesco Value Cocoa Drink.

Jedna věc je, kolik cukru je v prášku a druhá, kolik prášku nasypete do hrnku s mlékem. „Výpočtem z nutričních hodnot a předepsaného dávkování jsme zjistili, kolik cukru dítě vypije v 200ml hrnku výsledného nápoje. Z tohoto pohledu vznikne nejcukernatější nápoj z výrobku Caffeteria Mokate Tigo. V jednom hrnku vypije konzument 21,6 g rozpuštěného cukru, což je víc, než by zdravé pětileté dítě mělo přijmout za celý den,“ poznamenává Hana Hoffmannová. Velkou část doporučeného denního množství cukru děti vypijí v hrnku nápojů značek Tesco Value Cocoa Drink (17,6 g), Tesco Instantní kakaový nápoj (15,8 g), Kaufland/ K-Classic Schoko Drink (15,6 g) a Penny/ Choco’la Chocao (15,6 g). V těchto výpočtech bral dTest v úvahu pouze cukr vnesený instantním kakaem. Ve skutečnosti by dítě cukru vypilo ještě víc, protože samotné mléko by do 200ml sklenice přidalo dalších 9 gramů mléčného cukru.

Přeslazenost kakaových nápojů vstoupila do hodnocení ještě jednou při ochutnávce. I tam měly některé výrobky problémy s příliš sladkou chutí.

„Díky chemické analýze dvojčat výrobků Nestlé Nesquik jsme si mohli ověřit podezření na dvojí kvalitu. Ve výrobku určeném pro český trh bylo o trochu více kakaa než v tom určeném pro britský trh. Při senzorickém hodnocení (barva, vůně, chuť) dopadl lépe i přes horší složení britský výrobek,“ shrnuje Hana Hoffmannová.

K překvapení mnoha spotřebitelů obsahují instantní kakaové směsi i relativně dost soli. Pouze dostatečnou známku (čtyřku) si kvůli soli odnesla kakaa Cola Cao, Granko, Tesco Value a britský Nesquik. Obsah soli v nich překračoval deklarované množství a před nedostatečnou známkou je zachránila úředně stanovená tolerance.

Dobrou zprávou pro konzumenty instantního kakaa je, že v testu na přítomnost nežádoucích látek (minerální oleje nebo ochratoxin A), neměly testované výrobky problémy.

Příjem cukru

Obyvatelé České republiky zkonzumují v průměru 26 kostek cukru, tedy zhruba 130 g. Dospělým jedincům doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) jako zdraví prospěšné snížení příjmu volných cukrů pod 5 % z celkového příjmu energie, tedy přibližně pod 25 gramů denně, což odpovídá pěti kostkám cukru. Pětileté děti by podle doporučení WHO měly snížit příjem přidaných cukrů na 21 gramů za den, což odpovídá čtyřem kostkám cukru.

Přehled testovaných instantních kakaí najdete na webu ZDE. Kompletní výsledky testu přineslo dubnové vydání časopisu dTest.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

22:31 Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

Ostravská zoologická zahrada je otevřena po celý rok. Pravidelní návštěvníci objevují její kouzlo v …