dTest: Internet o nás odhaluje příliš

06.06.2018 8:49 | Zprávy

Zloději identity nemusejí mít superschopnosti, aby na internetu našli všechny detaily, které ke svým podvodům potřebují. Mnozí z nás vůbec netuší, co vše o nich světová síť ví. Průzkum britské spotřebitelské organizace Which? odhalil skutečně alarmující fakta.

dTest: Internet o nás odhaluje příliš
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

K ukořistění osobních údajů není vždy nutné podniknout specializovanou IT akci z hackerského doupěte. Stačí umět hledat na internetu, který propojuje nejen lidi, ale i úřady, firmy a hlavně údaje všeho druhu. Which? a odborníci na kybernetickou bezpečnost z firmy SureCloud se soustředili na škody, které mohou zločinci napáchat  jednoduše díky tomu, co jednoduše najdou na veřejných stránkách a portálech.

Se souhlasem 14 dobrovolníků se pustili do pročesávání sítě s cílem objevit co nejvíce údajů o nich, aniž by k tomu potřebovali odborné znalosti. Prošli vše od sociálních sítí a diskuzí přes běžné webovky a velké množství zveřejněných informací, uniklých z nejrůznějších firem. Během několika hodin  prohledávání veřejně přístupných zdrojů sestavili podrobné osobní popisy dobrovolníků.

Mezi nalezenými informacemi byla hesla a nápovědy k nim, e-mailové a poštovní adresy, data narození, telefonní čísla, druhá křestní jména a dokonce podpisy, ale i množství údajů o osobních zájmech, koníčcích, náboženském přesvědčení a politických preferencích.

Bylo snadné dostat se dokonce k heslům, uniklým s dalšími daty velkých společností a zveřejněným na volně přístupných místech. Ta mohou být použita různými způsoby, jelikož mnozí uživatelé mají stejné heslo pro více služeb. Šest ze čtrnácti dobrovolníků o sobě zveřejnilo tolik informací, že jim hrozilo velké riziko vážných podvodů.

K úniku dat přispívají  také společnosti, které nedokáží naše údaje ochránit. S nalezenými informacemi lze spáchat širokou škálu zločinů – od založení bankovního účtu pod cizím jménem přes krádež telefonního čísla a ovládnutí existujícího bankovního účtu až po převody a praní peněz za pomoci reálných přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: Architekti navrhli, jak by mohl vypadat Dům přírody Jeseníků

22:03 AOPK: Architekti navrhli, jak by mohl vypadat Dům přírody Jeseníků

Přesně 31 návrhů se sešlo v architektonické soutěži o podobu plánovaného Domu přírody Jeseníků v Kar…