dTest: Jak se bránit smluvní pokutě od dodavatele energií

20.10.2020 11:43 | Zprávy

Významnou část agendy spotřebitelské poradny dTestu tvoří stížnosti týkající se závazků ze smluv o dodávkách energií. Nezřídka se vyskytují dotazy na oprávněnost požadovaných smluvních pokut za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou, mnohdy v řádech tisíců i desetitisíců korun.

dTest: Jak se bránit smluvní pokutě od dodavatele energií
Foto: dTest
Popisek: dTest

Možných způsobů obrany je několik. Navíc by v dohledné době měla být do našeho právního řádu včleněna evropská směrnice, která výši pokut výrazně limituje.

Nejrůznější poplatky či smluvní pokuty bývají ze strany dodavatelů energií účtovány spotřebitelům v souvislosti s předčasným ukončením smlouvy sjednané na dobu určitou. Problémem je, že zákazník mnohdy ani neví, že uzavřel smlouvu na dobu určitou, nebo přehlédl povinnost úhrady smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Smluvní pokutě se můžete bránit několika způsoby, vždy ale záleží na konkrétní situaci.

Předně můžete poukázat na užití zakázané agresivní praktiky, pokud jste byli k uzavření smlouvy dotlačeni nebo z vás byl podpis smlouvy na dobu určitou vylákán za pomoci lsti podstrčením dokumentu vydávaným například jen za průzkum trhu nebo potvrzení vykonané schůzky, na které se mělo jednat o nové smlouvě. Taková praktika je často užívána podomními obchodníky. „Pokud jste nebyli prokazatelně seznámeni s povinností hradit smluvní pokutu, není podle soudní judikatury vaší povinností takovou smluvní pokutu zaplatit,“ zdůrazňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Nepodaří-li se vám s dodavatelem energií domluvit, můžete se obrátit na Energetický regulační úřad s žádostí o pomoc či radu.

Obdobně můžete zpochybnit smluvní pokutu, kterou po vás požaduje zprostředkovatel pochybné energetické aukce. Zde se lze odvolat na obvyklé tvrzení zprostředkovatele, že aukce je nezávazná a předně bezplatná. Navíc můžete zpochybnit celý aukční model, jelikož tvrzená aukce se mnohdy nekoná. Spotřebitelům totiž zpravidla nejsou představeni účastníci takové aukce ani sdělena kritéria výběru vítězného dodavatele. Dozorovým orgánem dohlížejícím na zprostředkovatele pořádající obdobné aukce, kteří nemají licenci jako dodavatelé energií, je Česká obchodní inspekce.

Podle evropské směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou, která by měla být promítnuta do českého právního řádu do konce letošního roku, může dodavatel elektřiny požadovat smluvní pokutu za předčasné ukončení smlouvy o dodávkách elektřiny jen v případě, že jste o ní byli jasně informováni. Směrnice nadto limituje i výši takových smluvních pokut na částku odpovídající maximálně hospodářské ztrátě dodavatele elektřiny. Takovou ztrátu však musí dodavatel prokázat. „Byť směrnice dosud nebyla promítnuta do českého právního řádu, můžete se pokusit argumentovat jejím zněním a odmítnout smluvní pokutu zaplatit. Pokud by s tím dodavatel nesouhlasil a vznikl by spor, dozorové orgány i soudy by měly nejpozději od ledna příštího roku problematiku posoudit s přihlédnutím ke znění směrnice,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Skupina Blackstone může převzít logistické parky CTRE

19:28 ÚOHS: Skupina Blackstone může převzít logistické parky CTRE

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů, v jehož dů…