Spotřebitelská organizace dTest proto ve spolupráci se specialistkou na výživu a zdravotní prevenci Margit Slimákovou přináší několik tipů, jak podpořit imunitu a zůstat i v těchto dnech fit.
Přestože sluneční paprsky lákají k procházkám, okolnosti nás nutí přečkat tyto dny bez bližšího kontaktu s okolním světem. Na první pohled se to může zdát jako možnost příjemného odpočinku a nicnedělání, trávení volného času s rodinou či realizace naplánovaného jarního úklidu. S omezením vycházení se však po pár dnech mohou dostavit pocity stísněnosti a nervozity z nemožnosti pohybovat se venku.
Jak zůstat v kondici a přirozeně posílit imunitu, radí Margit Slimáková: „Nejlepší obranou před vznikem nemoci je silný imunitní systém. Díky celé řadě nespecificky prospěšných potravin a živin můžeme naši obranyschopnost podpořit. Není to ale jen strava, i dostatek spánku, dobrá nálada a otužování nám může pomoci.“ Jaké potraviny do jídelníčku v tomto období zařadit?
-
Zeleninu a ovoce s vysokým podílem vitamínu C.
-
Fermentovanou zeleninu (kysané zelí, kimchi), která posiluje střevní mikrobion.
-
Potraviny s hořčíkem, selenem, železem, mědí, kyselinou listovou, polyfenoly
a vitamíny A, E, B2, B6 a B12: bobulovité ovoce, citrusy, kapustu, cibuli, špenát, mrkev, vnitřnosti a vejce. -
Rostlinné látky s antibiotickým, antioxidačním či protizánětlivým působením: česnek, cibuli, zázvor, kurkumu, propolis, med manuka, echinaceu, omega-3 tuky z ryb, houby jako reishi, hlíva nebo shiitake.
Pokud je to možné, tedy bez bližšího kontaktu s ostatními lidmi, doporučuje se také pobyt venku, ideálně na slunci, procházky v lese či posezení na zahradě. „Například vitamín D lidský organismus přirozeně získává díky dlouhodobému pobytu na slunci. V případě, že suplementujete vitamín D, přidejte k němu i vitamín K2,“ vysvětluje Margit Slimáková a dodává: „Stejně tak pro prevenci infekčních nemocí může prospět doplňování acetátu a glukonátu zinku, nejlépe v podobě dražé.“
Na prvním místě před nákazou virem však stále zůstává dodržování základních hygienických pravidel a ochrana prostřednictvím roušek a respirátorů. „Apelujeme na spotřebitele, aby byli pozorní při jejich nákupu na internetu. Jak ukazují množící se stížnosti v naší spotřebitelské poradně, současné situace se pohotově chopili podvodníci či neféroví obchodníci nabízející roušky a respirátory za nemalé částky. Zákazník zpravidla musí zboží zaplatit předem, zásilky se pak už ale nedočká, případně dorazí až za několik týdnů,“ upozorňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.
Pokud se spotřebitelé s takovými podvodnými či neférovými e-shopy setkají nebo nejsou-li si jistí věrohodností nabídky, mohou se obrátit na spotřebitelskou poradnu dTestu, a to nejlépe prostřednictvím online formuláře ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva