dTest: Jak se vyhnout nástrahám českého trhu s energiemi

22.05.2018 11:27 | Zprávy

Ať už měníte dodavatele elektřiny nebo plynu z vlastní inciativy, nebo v souvislosti s návštěvou podomního prodejce či účastí v energetické aukci, vyplatí se ostražitost. Na českém trhu s energiemi totiž můžete narazit na řadu nástrah, a tak se může stát, že budete nuceni platit tučnou pokutu, aniž byste pořádně věděli za co. Jak se zbavit nevýhodné smlouvy a ubránit se vysokým smluvním pokutám?

dTest: Jak se vyhnout nástrahám českého trhu s energiemi
Foto: dTest
Popisek: dTest

Jestliže se rozhlížíte po nabídkách konkurenčních dodavatelů energií, neměla by vás zajímat pouze cena. „Zaměřit byste se měli i na platby za další související služby, nejen za samotné dodávky energií. Ověřte si i to, jak a v jaké výpovědní době lze smlouvu ukončit, a zjistěte si, k jakým smluvním pokutám se podpisem smlouvy zavazujete,“ radí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Nutné je tedy pečlivě prostudovat nejen text smlouvy, ale i související ceníky a obchodní podmínky. Pamatujte na to, že podmínky smlouvy může dodavatel bez vašeho souhlasu změnit, přičemž vás mnohdy nemusí o změně individuálně vyrozumět, ale stačí, když ji oznámí na svých webových stránkách.

I když právě nového dodavatele energií nehledáte, může se stát, že třeba i nevědomky uzavřete smlouvu u vás doma při návštěvě přesvědčivého podomního prodejce. Ten se k vám někdy vetře tak, že se vydává za zástupce stávajícího dodavatele, Energetického regulačního úřadu, distributora, spotřebitelské organizace či ombudsmana. Vyžádá si vaše vyúčtování, ze kterého získá informace nutné k uzavření nové smlouvy. Při odchodu pak bude mít v kapse vámi podepsanou smlouvu, kterou vám dal podepsat jako potvrzení o své návštěvě u vás doma, které potřebuje pro svého zaměstnavatele.

„Jestliže si svou chybu uvědomíte, můžete od smlouvy bez sankce odstoupit ve lhůtě 14 dní od jejího uzavření nebo ji vypovědět ve lhůtě do 15 dnů od zahájení dodávek podle nové smlouvy. Takto lze totiž ukončit smlouvy uzavřené při podomním prodeji a takzvaně na dálku, tedy prostřednictvím pošty a internetu,“ vysvětluje Zelený.

Nechvalně známým trikem, kterým se obchodníci snaží vám zabránit v ukončení nevýhodné smlouvy, je koupě či pronájem žárovek. Při sjednání smlouvy o dodávkách energií vám dodavatel obvykle za symbolickou cenu dá úsporné žárovky. Jestliže však smlouvu ukončíte ve výše uvedených zákonných lhůtách, dodavatel vám za žárovky vyfakturuje novou několikatisícovou cenu a bude se ohánět smlouvu, dle které na to má právo. „Dlouhodobě spotřebitelům radíme, že dodavatel nemá v takovém případě na smluvní pokutu nárok, protože spotřebitel nemůže být za ukončení smlouvy v zákonných lhůtách trestán. Že dodavatelé nemohou smluvní pokutu požadovat, už dříve rozhodl Ústavní soud a nedávno to uvedla i Česká obchodní inspekce,“ říká Zelený.

Další nástrahou jsou pochybné energetické aukce. Při nich se spotřebitel smluvně zaváže, že uzavře smlouvu s takzvaným vítězem aukce. Jestliže ovšem smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu později neuzavře či smlouvu ukončí, vytasí se pořadatel aukce s fakturou na několik tisíc korun za porušení smlouvy. „Energetické aukce se závaznou registrací považujeme za velmi problematické. V případě, že po vás dodavatel bude požadovat zaplacení smluvní pokuty, můžete argumentovat, že vám byla přihláška prezentována jako bezplatná, nebo napadnout celý aukční systém, neboť často ve skutečnosti žádná aukce neprobíhá. Předpokládáme, že stejně jako tomu bylo u žárovek, příslušné úřady v budoucnu rozhodnou, že pořadatelé aukcí nemají na smluvní pokutu nárok,“ uvádí stanovisko dTestu Zelený.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

22:08 Povodí Moravy: Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

Během posledních dnů dochází k postupným zámrzům hladin vodních nádrží. V současnosti led na vodních…