Na výrobu kuchyňských utěrek je zapotřebí spoustu energie i zdrojů. Jejich „potíž“ je, že je použijeme jen jednou a poté vyhodíme, což je činí neekologickými. Výrobci i úřady však produkci utěrek obhajují, a argumentují jejich větší hygieničností. Náš test přitom ukázal, že i na papíře se bakteriím vcelku dobře daří. Také bychom si měli připustit, že i praní textilních utěrek něco stojí, a že se funkce látkové a papírové utěrky překrývají jen částečně. Zatímco na setření rozlitého čaje kus textilu postačí, mastný nános z pekáče nebo pánve může být lepší setřít papírem a spálit namísto likvidace v kanalizaci.
Neobejdete bez papírových utěrek? Máme pro vás pár užitečných tipů.
-
Do kuchyně jsou vhodnější utěrky ze 100% celulózy. Pokud používáte utěrky na jiný úklid v domácnosti nebo při svých rukodělných aktivitách, ohleduplnější k přírodě jsou ty recyklované.
-
Náš test ukázal, že problém s uvolňováním chemie se týká spíše recyklovaných utěrek, na jejichž výrobu se používají směsi nejrůznějších papírů. V recyklovaném materiálu se hojně vyskytuje například kancelářský papír, který se bělí. Není v lidských silách tyto papírové směsi určené k recyklaci kontrolovat či detailně třídit.
-
Menší balení utěrek nesvádí tolik k plýtvání. Podobné je to u užších utěrek, díky jejichž naporcování máme tendenci spotřebovávat papíru méně než tomu je u rolí, které nabízejí utěrky ve standardní délce kolem 22 cm.
-
Pokud papírové utěrky používáte k běžnému utírání v kuchyni (tedy nikoli s použitím chemikálií), můžou následně směle skončit na kompostě. Utěrky s tukem a mastnotou lze spálit. Papírové utěrky nepatří do WC, protože mohou způsobit ucpání potrubí.
-
Zredukovat potřebu a spotřebu papírových utěrek můžeme také s větším zapojením textilních materiálů, například ze starého oblečení.
-
Množství vrstev není při výběru utěrky až tak směrodatné, nepotvrdilo se, že by třívrstvé utěrky byly jednoznačně savější než dvouvrstvé. Na absorpci má vliv zejména technologie výroby, délka papírových vláken apod.
-
Některé obchodní názvy, jako například natur, natural nebo eko, nemusejí nutně znamenat, že se jedná o produkt z recyklovaného papíru. Někdy se takové označení může týkat pouze obalu a znamenat, že na zabalení rolí papíru bylo spotřebováno méně plastu, než je obvyklé.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva