dTest: Proti výpovědi z nájmu bytu se můžete bránit žalobou u soudu

05.08.2021 9:32 | Zprávy

K výpovědi nájemce z nájmu bytu již řadu let není potřeba přivolení soudu. Ovšem nájemce má možnost poté, co obdrží od pronajímatele výpověď, požádat soud o přezkum její oprávněnosti. Případně může namítnout její neplatnost. Jak by měly takové žaloby vypadat, jaký je mezi nimi rozdíl a dokdy je musíte podat? A za jakých okolností můžete se svou žalobou uspět, a bydlet tak nadále v nájemním bytě?

dTest: Proti výpovědi z nájmu bytu se můžete bránit žalobou u soudu
Foto: dTest
Popisek: dTest

Žalobu o přezkum oprávněnosti výpovědi můžete podat do dvou měsíců ode dne, kdy jste ji obdrželi. A to jak v případě výpovědi s výpovědní dobou, tak i tehdy, jedná-li se o výpověď bez výpovědní doby, typicky v případě závažného porušování povinností nájemcem. Po uplynutí dvouměsíční lhůty právo podat žalobu zaniká. Pokud vám došla výpověď například 1. srpna 2021, musí být žaloba o přezkoumání výpovědi doručena soudu nejpozději 1. října 2021. Nestačí tedy žalobu 1. října podat na poštu.

Před podáním žaloby není nutné sdělit námitky proti výpovědi pronajímateli. „Občanský zákoník sice námitky zmiňuje, ovšem dále je nijak neupravuje. Chybí například určení toho, jestli se mají podávat písemně nebo dokdy mají být uplatněny. Soudy tak dospěly k závěru, že námitky nejsou podmínkou pro podání žaloby o přezkum oprávněnosti výpovědi,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Žalobu je nutné podat u okresního soudu v místě, kde se nachází byt. Musí v ní být označeni pronajímatel i nájemce. V žalobě musíte kromě jiného vylíčit, z jakého důvodu jste obdrželi výpověď a proč ji považujete za neoprávněnou. Jako důkazy byste měli předložit přinejmenším kopii nájemní smlouvy, výpovědi z nájmu a výpis z katastru nemovitostí prokazující vlastnické právo pronajímatele.

Soud pak buď rozhodne, že výpověď je neoprávněná, nebo žalobu naopak zamítne. „Konkrétně soud zkoumá, zda jsou skutečnosti uváděné pronajímatelem pravdivé a jestli představují zákonný důvod k výpovědi z nájmu. Pokud je důvodem nezaplacení nájemného nebo plateb za služby, lze obvykle snadno dokázat, zda a kolik nájemce platil či neplatil. Je-li však důvodem výpovědi takzvané hrubé porušení povinností ze strany nájemce, není situace tak jednoduchá,“ upozorňuje Eduarda Hekšová. A pokračuje: „Tento důvod se posuzuje případ od případu a soud může dospět k závěru, že i když jsou skutečnosti tvrzené pronajímatelem pravdivé, nedosahují takové intenzity, že je lze považovat za hrubé porušení povinností.“ Pokud soud žalobě nevyhoví, tedy potvrdí oprávněnost výpovědi, uloží nájemci byt v určité lhůtě vyklidit. Soud tak ale rozhodne jen v případě, že vyklizení navrhne pronajímatel.

Pokud jste zmeškali lhůtu k podání žaloby o přezkum oprávněnosti výpovědi nebo soud vaší žalobě nevyhověl, neboť dospěl k názoru, že k výpovědi existoval zákonný důvod, můžete se ještě bránit prokázáním toho, že výpověď je neplatná či zdánlivá. Na rozdíl od žaloby o přezkum oprávněnosti výpovědi zákon neupravuje pro tuto žalobu žádnou lhůtu pro její podání. O neplatnosti výpovědi může soud rozhodnout buď v rámci řízení o přezkumu její oprávněnosti, během řízení o vyklizení nemovitosti, nebo v samostatném řízení.

Soud prohlásí výpověď za neplatnou, pokud nebyla učiněna písemně, neobsahovala výpovědní důvod nebo poučení o právu podat žalobu o přezkum její oprávněnosti. Případně pokud byla podána v rozporu s dobrými mravy. „Zdánlivou je pak výpověď, která trpí takovými nedostatky, že se k ní přistupuje tak, jako by vůbec nebyla podána. Tak tomu bude například tehdy, když je výpovědní důvod uveden neurčitě či nesrozumitelně,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Před 34 lety odstartovalo malou privatizací v Česku tržní hospodářství

13:21 Hospodářská komora: Před 34 lety odstartovalo malou privatizací v Česku tržní hospodářství

Před 34 lety v Česku po více než čtyřech dekádách nesvobody fakticky začalo soukromé podnikání díky …