dTest: V testu vysokých dětských židliček tři modely propadly

10.06.2020 10:02 | Zprávy

Jídelní židlička zpravidla patří k neodmyslitelné výbavě rodin s malým dítětem. dTest nechal v laboratoři otestovat 20 nových modelů a zaměřil se nejen na bezpečnost, ale i odolnost nebo vybavenost. Hned tři modely kvůli zcela nevyhovující bezpečnosti odešly s nedostatečnou – měly problémy se stabilitou a se zádržným systémem.

dTest: V testu vysokých dětských židliček tři modely propadly
Foto: dTest
Popisek: dTest

„Základním požadavkem na vysokou jídelní židličku je její bezpečnost. Té jsme se podrobně věnovali v několika zkouškách, které se řídí technickou normou. Splnění bezpečnostních požadavků považujeme za samozřejmost, proto jakýkoli nesoulad s nároky normy výrazně ovlivnil hodnocení bezpečnosti i celkovou známku,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Dvě židličky neprošly zkouškou stability – konkrétně šlo o modely 4Baby Fashion a Coto Baby Stars šnek. Stabilita se testuje bočním, předním a zadním zatížením stoliček. „Simuluje se tím situace, kdy se dítě přes okraj židle naklání nebo se například odstrkuje nohama od stolu před sebou. Oba zmiňované výrobky se převrátily dozadu, a proto odešly s nedostatečnou známkou za stabilitu, což se projevilo i na jejich celkovém hodnocení,“ vysvětluje Hoffmannová.

Přísná pravidla platí i pro zádržný systém – dítě nesmí ze židle vypadnout, a proto musí židličky disponovat buď pasivním, nebo aktivním zádržným systémem. Jako nedostatečný a nevyhovující shledala laboratoř systém uchycení u židličky Klupš, protože po rozepnutí opasku lze mezinožní popruh bez úsilí oddělit, což může vést k propadnutí dítěte pod pultíkem. Tento výrobek proto neuspěl ani celkově.

„U židliček 4Baby Fashion, Coto Baby Stars šnek a Klupš Aga výrobce nedodržel technickou normu a tyto modely byly v testu vyhodnoceny jako nebezpečné, proto jsme České obchodní inspekci podali podnět na zahájení správního řízení,“ podotýká Hoffmannová.

Standardně se zkoušejí i další možná mechanická bezpečnostní rizika. Pod drobnohled vždy patří konstrukční zpracování bez odhalených hran, ostrých rohů či vyčnívajících šroubů. Židlička by neměla ukrývat škvíry, v nichž by si děti mohly zhmoždit nebo skřípnout prsty.

„Aktuální norma sice bere v potaz jen kruhové otvory, při vyhodnocování jsme se však řídili její starší, přísnější verzí. Zastrčit prsty lze rovněž do otvorů jiných tvarů,“ upřesňuje Hoffmannová. Tento nedostatek dTest odhalil u jídelní židličky Peg Pérego Tatamia Follow Me, za což si v hodnocení konstrukce odnesla nedostatečnou známku. Norma řeší i další rizika – uškrcení, udušení malými částmi, které lze oddělit, či zabezpečení koleček brzdami. U rozkládacích stoliček nesmí dojít k jejich samovolnému uvolnění či rozložení a následnému pádu dítěte. V tomto ohledu bylo naštěstí u testovaných židliček vše v pořádku.

Největší podíl na celkovém hodnocení mělo používání židliček v praktickém životě. dTest je proto zapůjčil třem rodinám, jejichž úkolem bylo sledovat a hodnotit další aspekty jako skladování, čištění, pohodlí dítěte nebo manipulaci s židličkou. Dostatečnou známku za obtížnou instalaci pultíku a jeho odnímání si vysloužila Ikea Langur. Podobně na tom byl výrobek Geuther Family, který získal v ostrém provozu nejnižší hodnocení, a to zejména kvůli nepraktické manipulaci s pultíkem.

Před nákupem židličky je vhodné si v evropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX na adrese www.dtest.cz/nebezpecnevyrobky zkontrolovat, zda se tam vybraný model nenachází. Zajímavé mohou být i informace, kvůli jakým rizikům se židličky do Rapexu dostávají.

dTest, o.p.s., je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a Evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Umělou inteligenci používá jen více než čtvrtina českých firem

16:14 Hospodářská komora: Umělou inteligenci používá jen více než čtvrtina českých firem

Téměř 70 procent českých firem zatím nepoužívá umělou inteligenci (AI) ve svém podnikání. Ale více n…