dTest uspořádal školení pro odborníky v oblasti digitálních práv spotřebitelů

09.02.2021 10:41 | Zprávy

Evropská komise věnuje velkou pozornost ochraně zájmů spotřebitelů. Proto v rámci svého Evropského spotřebitelského programu pověřila Evropskou spotřebitelskou organizaci BEUC vzděláváním odborníků pro ochranu spotřebitelů v několika důležitých oblastech. Tento program dostal název Consumer PRO a v rámci České republiky ho realizuje spotřebitelská organizace dTest. Ta v lednu a únoru letošního roku úspěšně zorganizovala pro 30 odborníků šestidílné školení Consumer PRO – digitální práva spotřebitelů.

dTest uspořádal školení pro odborníky v oblasti digitálních práv spotřebitelů
Foto: dTest
Popisek: dTest

„Když nás, národní trenéry Consumer PRO, na jaře loňského roku Evropská spotřebitelská organizace školila formou online konference, pevně jsme věřili tomu, že naše jednotlivá národní školení už opustí distanční formu vynucenou pandemií nemoci covid-19 a zlepšená situace umožní školit během dvoudenní konference,“ říká Petr Šmelhaus, vedoucí právního oddělení dTestu a národní trenér Consumer PRO. Toto přání se bohužel nesplnilo, a tak dTest naplánoval a provedl šestidílné online školení v oblasti digitálních práv spotřebitelů, a to v období od 20. ledna do 5. února 2021.

Online kurzy se věnovaly mnoha tématům, předně ochraně osobních údajů spotřebitelů, internetovým platformám, právům spotřebitelů v telekomunikacích a jejich všeobecným právům. A přednášeli je přední odborníci zejména z oblasti digitálních práv – Jana Pattynová, partnerka advokátní kanceláře Pierstone, Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu, Patrik Tovaryš, vedoucí odboru oddělení služeb informační společnosti na Ministerstvu průmyslu a obchodu, Jaromír Novák, partner pro státní správu ve sdruženích CZ.NIC a NIX.CZ, a Svatava Veverková, prezidentka neziskové organizace Právo21 a šéfredaktorka stejnojmenné mediální platformy.

Účastníky školení byli odborníci z orgánů státní správy a organizací zabývajících se ochranou spotřebitelů. Všichni účastníci byli předem vybráni Evropskou komisí a Evropskou spotřebitelskou organizací z většího množství zájemců. Účelem školení Consumer PRO bylo nejenom předání nejnovějších informací a zkušeností z oblasti ochrany digitálních práv spotřebitelů, ale také vzájemné seznámení profesionálů, kteří pracují na různých místech ve státní správě a v organizacích chránících spotřebitele. „Networking je pro další rozvoj našeho specifického odvětví velmi důležitý. Naši odbornost totiž posiluje, pokud známe názory ostatních profesionálů. Dokážeme tak lépe prosazovat zájmy spotřebitelů,“ vysvětluje Petr Šmelhaus.

Z reakcí a hodnocení účastníků i přednášejících vyplynulo, že s rozvojem digitálních technologií je třeba zajistit zejména transparentnost a neutralitu digitálního prostředí, včetně možnosti spotřebitelů uplatňovat svá práva v digitálním světě a zajištění udržitelnosti jako důležitého spotřebitelského principu.

Účastníci hodnotili národní školení Consumer PRO na téma digitálních práv spotřebitelů jako velmi přínosné a shodli se na vhodnosti navázání na proběhlé školení i dalšími pravidelnými setkáními účastníků, kteří tvoří potřebnou a perspektivní neformální expertní skupinu.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

22:31 VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

V jakých případech jsou hrazeny služby nutričního terapeuta zdravotní pojišťovnou?