Americký strategický myslitel Friedman, šéf ,,soukromé CIA", bez ideologie o Rusku, USA a Ukrajině. Stojí za to číst

22.12.2014 11:54 | Zprávy

George Friedman, americký politolog a šéf americké agentury Stratfor („soukromé CIA“) dal při návštěvě Moskvy rozhovor deníku Kommerstant, ve kterém se věnoval geopolitice vztahů USA a Ruska kolem ukrajinské krize a kde mimo jiné říká „Problém je ve fundamentálně odlišných pozicích dvou velmocí.“ USA se snaží nedopustit, aby v Evropě vznikl hegemon a narušil tak rovnováhu sil. Největší noční můrou Washingtonu je spojenectví Německa a Ruska v Evropě. Naopak Rusko nemůže dopustit západní vojenskou kontrolu na předpolí své západní hranice a noční můrou Moskvy jsou západní vojenské jednotky pár set kilometrů od Voroněže nebo Kursku. Jak Friedman dodává: obě pozice jsou legitimní, protože odrážejí národní zájmy obou zemí.

Americký strategický myslitel Friedman, šéf ,,soukromé CIA", bez ideologie o Rusku, USA a Ukrajině. Stojí za to číst
Foto: KPR
Popisek: Český prezident Miloš Zeman se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Vpravo vzadu prezident USA Barack Obama

V současné době se Evropa nachází v procesu fragmentace, který znemožňovala studená válka a obavy z destabilizace. Hned po jejím skončení začaly procesy, které měnily hranice v Evropě (Jugoslávie, Kavkaz a nyní také snahy o nezávislost Skotska a Katalánie). Podle Friedmana není v takovém kontextu ukrajinská krize ničím unikátním a je projevem odstředivých tendencí, které se dají pozorovat v Evropě už delší dobu. „Jinak řečeno, ukrajinská krize je svázána nejen s Ruskem. Je také svázána s evropskými procesy, s krizí Evropy,“ říká Friedman.

„Evropané jsou hrdí na to, co nazývají ‚výjimečností‘: jako by se zbavili válek a půl století žili ve světě stability a rozkvětu. Ale do začátku 90. let byla Evropa v podstatě okupována USA a SSSR. Potom se stala Jugoslávie, poté Kavkaz. Evropský kontinent nebyl nikdy opravdu mírový.“

K obviněním na adresu Ruska, které vznáší EU a USA ohledně Krymu, kde mělo Rusko „překročit hranici silou“ poprvé od druhé světové války, Friedman řekl, že „Američané vědí, že je to blbost. Prvním příkladem byla Jugoslávie. A Kosovo se stalo jen kulminací toho procesu. USA jsou přímo zainteresovány na těchto událostech.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

12:24 Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

Ruský koncern Almaz–Antej v úterý 2. června seznámil ruskou i světovou veřejnost s výsledky svého v…