Analytik Robejšek k Ukrajině: V zákulisí se odehrává mnohé. Vše může být ještě jinak

25.02.2014 7:18 | Zprávy

ROZHOVOR Expert na mezinárodní vztahy, renomovaný politolog a analytik Petr Robejšek pro ParlamentníListy.cz komentuje poslední vývoj na Ukrajině, zamýšlí se nad tím, zda má někdo zájem na rozdělení země a pochybuje nad možností, že EU ukrajinskému státu může poskytnout velkorysou finanční pomoc. Podle Robejška navíc zdaleka není jasné, že čtyřicet milionů voličů ve volbách podpoří to, co si vymohli demonstranti na kyjevském Majdanu.

Analytik Robejšek k Ukrajině: V zákulisí se odehrává mnohé. Vše může být ještě jinak
Foto: Archiv PR
Popisek: Petr Robejšek

Pokud jde o ropovody a plynovody vedoucí přes Ukrajinu, jak velký problém pro Rusko by znamenalo, kdyby se na západní Ukrajině část pokusila koupit některá z amerických firem, o čemž se už mluvilo?

Já si neumím představit, že by za dané situace americké firmy takhle vyhodily peníze, protože by neměly vůbec žádnou jistotu, že jim bude majetek, který zaplatí, opravdu patřit. Obecně transport energie přes ukrajinské území bude poměrně důležitá záležitost, i když se ukazuje, že se vyplácí ruská strategie jménem North Stream a South Stream, tedy možnosti obejít Ukrajinu. Byl to strategický záměr, vybudovat severní a jižní spojení, což se nyní Rusům vyplácí a pravděpodobně se to bude vyplácet ještě víc.

Přesto tyto transportní cesty pro energii zůstávají pro přechodnou ukrajinskou vládu jediným nástrojem, jak tlačit na Moskvu, aby tolerovala, co bude ukrajinská vláda sledovat. To znamená přiklonění se k Evropské unii. Nejsem si vůbec jistý, zda je to mínění, které obstojí ve volbách. Ale i kdyby ano, tak zůstane otázka, do jaké míry se Rusové tím stále částečným transportem energie přes Ukrajinu nechají tlačit k tomu, aby její příklon k EU tolerovali.

Jak pravděpodobné se nyní jeví rozdělení země na východní a západní část s možným odtržením Krymu? Měl by z toho někdo prospěch?

Jistě se najdou skupiny, které by z toho prospěch měly. Obecně si myslím, že by bylo užitečnější stabilizovat státní celek v jeho dané formě, ačkoli zřetelně vidíme, že není úplně sourodý. Dá se ale konstatovat, že tato nesourodost platí i pro jiné státy, které existují jako jeden celek delší dobu. Je tady však historicky významné to, že posun hranice mezi Západem a Východem, který Československo a posléze Česká republika tak šťastně zažily před čtvrt stoletím, se nyní týká Ukrajiny. Tento rozpor je teď na Ukrajině přiostřen velice kritickou hospodářskou situací.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

12:24 Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

Ruský koncern Almaz–Antej v úterý 2. června seznámil ruskou i světovou veřejnost s výsledky svého v…