Do čtvrtka budou v nemocnicích zajišťovat jen pohotovost a neodkladnou péči. Lékárníci, kteří zastavili práci na dva dny, tvrdí, že vládní opatření ohrožuje jejich existenci. Kromě lékařů státních nemocnic a státních pojišťovacích úřadů se ke stávce připojí i soukromí lékaři.
Lékařům není po chuti zavedení jednotného centrálního ekonomického systému psaní léků. Doposud to bylo nastaveno tak, že lékaři spolupracovali s farmaceutickými firmami. Čím více léků psali na recept, tím měli větší zisky. „Byl to nekontrolovatelný systém, stát měl obrovské daňové úniky a lékaři měli peníze načerno,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková-Stamu.
Pojišťovny v bankrotu
Tento systém přivedl málem ke krachu zdravotnické pojišťovny, které jsou v současné době na pokraji bankrotu. „Veřejnost volá po tom, aby systém byl průhledný, protože stát ztrácí velké peníze. Daňové úniky jsou obrovské ve všech oblastech. Proto je stát nucen snižovat důchody a platy,“ říká Soňa Dorňáková-Stamu pro Český rozhlas.
Zatímco u nás vloni stávkovali lékaři za oficiální a průhledné vyšší platy, v Řecku stávkují de facto za „černé peníze“ – touto cestou se totiž Řekové dostali do problémů, jejich systém je založený na všelijakých „benefitech“, na něž jsou Řekové zvyklí, které ale s průhledným podnikatelským prostředím nemají vůbec nic společného.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava