Podle nich byl Rath sebevědomý, výřečný a obviňující všechny okolo. „Přesto z něj experti na neverbální komunikaci vyčetli nervozitu,“ uvedl deník SME.
Shrnul, že před poslanci hovořil Rath 48 minut, přesto je podle očekávaní nepřesvědčil. Pro jeho vydání trestnímu stíhání hlasovalo poté 183 poslanců, proti byli jen dva. Nepodrželi ho ani bývalí kolegové z ČSSD, pouze se někteří zdrželi hlasování. Jak slovenští novináři podotýkají, mezi jinými se zdržel například i expremiér Jiří Paroubek.
Pokud tomu, co Rath říká, věří, je to věc pro psychiatry, píše slovenský komentátor
Petr Morvay, slovenský komentátor, označil Rathův projev za špičkový. Přesto prý možná přestřelil se zdůrazňováním vlastní osoby jako středobodu české politiky. „Postavil se do role hrozivého kritika, kterého chce moc za každou cenu zničit. Dokonce se přirovnal a zopakoval to, že je na tom podobně jako Julije Tymošenková,“ uvádí slovenský komentátor v deníku Sme.
Podle něj tomu možná Rath opravdu i věří. „To je však spíše věcí pro psychiatry. Nijak to však nevybočuje z image egocentrika a narcise, který o sobě vytvořil již dříve. Důležitější však je, že projev v českém parlamentu potvrdil opět Rathovu pověst inteligentního a velmi zdatného demagoga,“ všímá si Petr Morvay.
Snahy ovlivnit proces s Rathem budou zřejmě obrovské
Ve své kategorii tak podle komentátora šlo u projevu o mistrovské dílo. A to i přesto, že za daných okolností a stavu důkazů neměl Rath šanci přesvědčit ani vlastní spolustraníky. „Jeho slova určitě v mnohých kolezích a ve výrazné části veřejnosti zanechala hluboký dojem. Ten se může hodit kdykoli později. Málokterý český soudní proces totiž bude tak složitý, plný zákrut a možností ovlivnit ho zvenku jako proces s Davidem Rathem,“ myslí si slovenský komentátor.
Zájem o Rathovo vystoupení ze strany veřejnosti byl velký
Slovenská média si všímala i toho, jaký byl ze strany veřejnosti o Rathovo vystoupení ve sněmovně zájem. Upozorňují na to, že do Poslanecké sněmovny přišlo osobně velké množství lidí, dokonce více, než se vůbec bylo možné dostat do prostor určených veřejnosti. I proto se museli na galerii střídat po půlhodině.
Ani Schwarzenberg se nevyhnul zájmu slovenských novinářů
Zájmu neunikl ani ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09). „I když seděl přímo za řečnickým pultem, byl tedy stále v záběru kamer, většinu času strávil se zavřenýma očima, přičemž mu padala hlava a nakláněl se z boku na bok,“ popisují slovenští novináři. A přidávají hlášku, kterou k tomu vzápětí vytvořili recesisté na Twitteru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová