"Je to, myslím, dobrá zpráva, protože s Polskem jsme první zemí ze střední a východní Evropy, která bude mít stejný způsob zacházení jako Velká Británie, Izrael či Německo," řekl Vondra po schůzce českým novinářům.
Kromě armády se smlouva bude vztahovat i na bezpečnostní a záchranné složky. Čeští dodavatelé, jejichž zástupci nyní ministra obrany na jednodenní cestě do USA doprovázejí, tak budou moci usilovat i o zakázky například u Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA). Poláci stejnou dohodu s Američany podepsali loni v září.
Alianční výcvikové středisko v Pardubicích
Vondra s Panettou při zhruba čtyřicetiminutové schůzce v Pentagonu hovořil i o českém záměru vybudovat v Pardubicích alianční výcvikové vrtulníkové středisko. Ve městě se již nyní cvičí američtí a afghánští piloti. Český ministr obrany uvedl, že projekt má plnou americkou podporu, což je důležité.
"Bez americké podpory by to nebylo možné. Myslím, že Američané jsou rádi, že tu někdo je s reálným konceptem," uvedl Vondra. Dodal, že středisko podle něj najde uplatnění i ve světě, ve kterém nebudou vojenské mise, jako je nyní třeba ta afghánská. "Rychlý transport je jedním z klíčových faktorů všech těch strategických konceptů," podotkl český ministr.
V Afganistánu až do konce
Se šéfem Pentagonu mluvil i o dalším setrvání českých vojáků v Afghánistánu. Vondra zopakoval, že Česko chce s Američany v zemi zůstat až do konce, který Spojené státy plánují na závěr roku 2014. Požádá proto vládu a parlament o prodloužení mandátu českého kontingentu končícího letos o dalších 24 měsíců.
"Rozhodně nehodláme utíkat, budu to samozřejmě v parlamentu konzultovat," řekl český ministr. Opoziční ČSSD již dnes jeho plán na prodloužení mandátu kritizovala. "Vnímáme jako nemoudré za současné situace a bez předchozí zevrubné vnitropolitické diskuse vynášet takto zásadní prohlášení," uvedla strana.
Stejně jako Američané i Češi budou nicméně v následujícím období početní stavy svých vojáků v zemi postupně snižovat. "Bude to postupný útlum. Ale zároveň potřebujeme tam takové množství, aby naše jednotky měly nějakou váhu a mohly držet spolu," uvedl Vondra. V současnosti je v Afghánistánu zhruba 620 českých vojáků, loni jich bylo asi o 100 více.
Summit NATO
Panetta a Vondra dnes hovořili i o přípravách na nadcházející summit Severoatlantické aliance, který se na jaře uskuteční v Chicagu, a o nové americké vojenské strategii, která znamená menší přítomnost Spojených států v Evropě. "Jsem rád, že mě ministr obrany Panetta ujistil, že i s novou vojenskou doktrínou berou Spojené státy NATO velmi vážně a dodrží všechny závazky o společné obraně," řekl Vondra.
Po schůzce s Panettou čekají Vondru ještě setkání s několika americkými zákonodárci, konkrétně s republikánskými senátory Richardem Lugarem a Johnem McCainem a s demokratem Carlem Levinem. Na programu má český ministr i schůzku s republikánským členem Sněmovny reprezentantů Michaelem Turnerem. Jednat bude i se členy Národní bezpečnostní rady a přednese přednášku o transatlantických obranných vztazích v institutu Atlantická rada.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk