Ještě vloni, když se v našem tisku objevila poprvé tato zpráva, všude stálo, že Češky se ničeho bát nemusí, že závadné implantáty k nám nebyly dováženy. Pravda je ale jinde - teď Státní ústav pro kontrolu léčiv doporučuje ženám velkou obezřetnost.
Francouzská asociace pro dohled nad léčivy po skandálu, který způsobil krach firmy v březnu 2010, doporučuje zvýšený lékařský dohled nad pacientkami s plastikou prsu, byť tvrdí: "Výsledky testů prokázaly, že gel prsních implantátů PIP nemá cytotoxický ani genotoxický efekt. Nebyla tak prokázána souvislost mezi implantáty a výskytem rakoviny u francouzských pacientek," uvádí se na jejich webových stránkách.
Pozdě, ale přece
Ve Francii je začaly stahovat už vloni a prý se přestaly používat i u nás. "Státní ústav pro kontrolu léčiv nemá zatím hlášeny nežádoucí příhody dávané do souvislosti s prsními implantáty PIP, které byly implantovány na našem území," řekla iDnes mluvčí ústavu Lucie Šustková s tím, že počet pacientek se silikonovými implantáty ústav nezná.
"Jakékoli prasknutí, podezření na prasknutí nebo na prosakování z pouzdra prsního implantátu by mělo vést k jeho explantaci a případně i k explantaci druhého prsního implantátu," dodává SÚKL na webu. Doporučení bude ústav prý ještě aktualizovat. Během ledna mají podle iDnes o dalším postupu jednat odborníci a ministerstvo zdravotnictví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava