Klaus: Referendu o fiskální smlouvě EU říkám ne

14.01.2012 14:36 | Zprávy

Český prezident Václav Klaus odmítá iniciativu ODS, aby o připravované dohodě Evropské unie o rozpočtové odpovědnosti v Česku rozhodli občané. Klaus to řekl po sobotním setkání se svým rakouským kolegou Heinzem Fischerem, se kterým hovořil hlavně o evropských otázkách.

Klaus: Referendu o fiskální smlouvě EU říkám ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

"Já si myslím, že referendum není nezbytná věc. Já bych si velmi přál, aby politici vzali zodpovědnost do svých rukou a rozhodli o této věci sami. Utíkat k referendu není racionální," vyhlásil český prezident.

Přijetí takové dohody Klaus už dříve v tomto týdnu odmítl a tento názor zopakoval i po schůzce s Fischerem. "Podle mého názoru fiskální unie je radikální likvidací suverenity evropských států. To nelze akceptovat," zdůraznil Klaus.

Možnost vypsání lidového hlasování o rozpočtové smlouvě nastínil místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny. "Mně se zdá evidentní, že to je nakročení k fiskálnímu federalismu, a pokud to takové nakročení skutečně bude, musíme potom dělat všechno, abychom referendum prosadili," uvedl Vondra.

V referendu může rozhodnout, jak se lidí ptáte, varuje Klaus

Klaus uvedl, že není přítelem pořádaní referend, protože výsledek stojí a padá na položené otázce. "Jestli bude otázka 'Jste pro radikální ztrátu suverenity přístupem k fiskální unii?' - tak je odpověď lidí jedna. Jestli bude otázka 'Jste pro smlouvu o posílení spolupráce v Evropě?' - to je otázka úplně jiná a také odpověď lidí, kteří se v tom neorientují, může být diametrálně odlišná," upozornil Klaus.

Chystaná smlouva vedla k neshodám v české vládě, když ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který požaduje, aby se k ní ČR připojila, prohlásil, že se nebude podílet na vládě, která by vedla Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Za to ho už dříve kritizovali představitelé ODS i Klaus.

Český prezident ve Vídni poznamenal, že v rozhovoru s Fischerem se nevyhnuli ani debatě o snížení ratingu alpské republiky, která v pátek spolu s Francii přišla o nejvyšší známku od ratingové agentury Standard & Poor's. Agentura současně zhoršila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti dalších sedmi zemí eurozóny.

"Já nemám žádné velké mínění o ratingových agenturách. Nestačil jsem studovat, jaké jsou příčiny pádu rakouského ratingu, nerad bych to radikálně hodnotil," poznamenal Klaus. Rakouská vláda krok S&P už v pátek označila za nepochopitelný.

TÉMA: Záchrana eura

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

8:43 Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

„Včerejšek nefunguje, nefungují ani včerejší kontakty“ – to byla slova ministra zahraničí Lubomíra Z…