Medveděvova návštěva v Praze. Jásot, nebo důvodné obavy?

08.12.2011 16:58 | Zprávy

Po dvaceti měsících přiletěl do Prahy znovu ruský prezident Dimitrij Medveděv. Zatímco jeho český protějšek Václav Klaus si pochvaloval navýsost pracovní charakter návštěvy i ruskou nabídku na dostavbu Temelína, bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda vyjádřil znepokojení nad podceněním návštěvy, která je sice krátká, ale následky může mít i za deset let.

Medveděvova návštěva v Praze. Jásot, nebo důvodné obavy?
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Tisková konference prezidentů Medveděva a Klause

Pouhých 24 hodin se v Česku zdrží na návštěvě ruský prezident Dimitrij Medveděv. I tak jde o nesmírně důležitou návštěvu, která může mít dalekosáhlé následky. V sázce je totiž tendr na dostavbu Temelína, o který má Rusko zájem spolu s Francií a USA. „Pokud by nebylo Temelína, je otázka, zda by Medveděv vůbec přiletěl," domnívá se dokonce analytik Asociace pro mezinárodní otázky Karel Svoboda.

„Hlavním důvodem návštěvy prezidenta Medveděva je zcela jednoznačně Temelín," přidává se pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, který upozorňuje na podcenění návštěvy, jejíž důsledky může Česko pociťovat i za deset let. Vždyť pro Evropu je po záchraně eura jaderná energetika druhým nejvýznamnějším tématem.

Plyn a ropa z Ruska. Teď by se přidala závislost i kvůli Temelínu

Exministr zahraničí je přesvědčen, že Rusko má logický zájem na slabé Evropě a na možnosti jednat s jednotlivými členskými státy Evropské unie. Nikoli s Evropou jako celkem. Proto Temelín, protože jde o jádro a je to vstup do velké debaty o budoucnosti jádra v Evropě. Proto protiraketový štít, který není útočný, je obranný, ale když nebude, znamená oslabení alianční soudržnosti.

„Plyn máme z Ruska, stejně tak ropu. Mělo by být proto strategickým a bezpečnostním rozhodnutím, zda chceme od Ruska dostavbu Temelína s veškerou navázaností včetně náhradních dílů, a to v době, kdy se Evropa nerozhodla, jak dál s jadernou energií. A v tom případě nejde o to, jestli nabídka na dostavbu Temelína je lukrativní," upřednostňuje Cyril Svoboda strategický a bezpečnostní pohled před momentální ekonomickou výhodností.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

8:43 Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

„Včerejšek nefunguje, nefungují ani včerejší kontakty“ – to byla slova ministra zahraničí Lubomíra Z…