Miliardy padnou na to, aby se Merkelová a Sarkozy líbili před volbami, zuří Mach

14.12.2011 15:21 | Zprávy

Opravdu chceme půjčit 90 miliard na kampaň Merkelové a Sarkozyho, ptá se ekonom a lídr Svobodných Petr Mach, zda podpořit pokus o záchranu eura. Oba evropští lídři prý jen oddalují to, co musí nenávratně přijít, tedy pád společné evropské měny. Mach také varuje před slovenským scénářem, kdy člen vládní koalice raději kabinet shodí, než aby nesplnil požadavek Bruselu. To, že za možnou účelovou koalici pro půjčku Evropě považuje TOP 09 a ČSSD, netřeba dodávat.

Miliardy padnou na to, aby se Merkelová a Sarkozy líbili před volbami, zuří Mach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Petr Mach

Jednání kabinetu Petra Nečase čekalo ve středu nezvyklého hosta. Prezident Václav Klaus totiž do Strakovy akademie až na výjimky nechodí, byť mu Ústava toto právo zaručuje. Podle hlavy státu je ale situace zřejmě vážná, vláda rozhoduje o tom, zda ČR přispěje 90 miliard Kč na záchranu eura. Nakonec se prezident rozhodl do Strakovy akademie nejet, menší vážnost situace v eurozóně to ale neodráží. Nejen koalice, ale celá politická scéna je rozdělena na dva tábory. Zatímco jedna strana, reprezentovaná TOP 09 a ČSSD hovoří o nutnosti učinit nepříjemný krok a Evropě tak jasně sdělit, že ČR stojí za společným evropským projektem v dobrém i ve zlém, ostatní strany nevidí několikamiliardovou půjčku jako nejlepší nápad.

Kdyby měl na středeční jednání vlády přístup i liberální ekonom Petr Mach, ministry za TOP 09 by prý jménem českých občanů požádal, aby z jejich peněz nesponzorovali volební kampaně německé kancléřky Angely Merkelové a francouzkého prezidenta Nicolase Sarkozyho.

"Evropská rada se rozhodla vybrat asi 200 miliard eur. Už teď je jasné, že se jim to nepodaří sehnat poté, co to nepodpořila Velká Británie. A i kdyby se to podařilo, nestačí takové peníze ani na potřeby Itálie v příštím roce, přičemž problémy má mnohem víc zemí. Merkelová a Sarkozy jen oddalují problém a hrají tak na volby ve svých zemích. Pro Sarkozyho je určitě lepší, aby se eurozóna rozpadla až po prezidentských volbách," říká Mach pro ParlamentníListy.cz a dodává, že prakticky tak země, které se k plánu evropské rady připojí, sponzorují zmíněným lídrům Francie a Německa jejich volební kampaně.

Sobotkovo nešikovné přiznání

Mach podle svých slov nechápe naivitu některých českých politiků, mezi nimiž prý s přehledem kraluje lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. "Jeho argument, že ČR v příštích letech dostane na evropských dotacích mnohem více, než je oněch 90 miliard, je přiznáním, že se ta půjčka nikdy nesplatí. Miroslav Kalousek pak otevřeně říká, že je to pro nás nevýhodné," komentuje výroky politiků ekonom Mach. Varuje před nebezpečím stupňování požadavků Německa a Francie. Na českou půjčku 3,5 miliardy eur se prý velice rychle zapomene a nastane silný tlak na vstup ČR do fiskální unie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

8:43 Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

„Včerejšek nefunguje, nefungují ani včerejší kontakty“ – to byla slova ministra zahraničí Lubomíra Z…