Krize pro běžného občana nepřináší příliš pozitiv, zvláště při pohledu do peněženky. Pokud se však ještě více prohloubí, mohla by přinést řešení. „Čím bude krize hlubší, tím dřív zafungují záchranné mechanismy, jako například že se EU rozpadne na dvě části, což by mohl být konec té vleklé agonie a začátek hlubšího růstu,“ řekla Markéta Šichtařová ve Faktech Barbory Tachecí s tím, že rozpad Unie by nebyl katastrofický. „Problém by nastal, kdyby se vyloučila pouze jedna země.“
Za vším hledej peníze, ne ženu
Proč se tedy všichni brání a děsí rozpadu eurozóny? „Dnešní politická reprezentace, jako je například Merkelová nebo Sarkozy, založila svůj politický kapitál na existenci EU a při rozpadu by skončili ve vedení,“ nabízí Šichtařová vysvětlení. „Politici cítí ve vzduchu, že pokud by se zrušila Unie, tak by mohli přijít o místa v Bruselu. Dneska už neplatí, za vším hledej ženu, ale za vším hledej peníze.“
Šichtařová se domnívá, že to, co Evropu nakonec položí na záda, budou národnostní vášně. „Zatím jsou vidět jenom částečně, například při různých demonstracích v Řecku, kdy lidé protestují proti půjčkám od EU, neboť nechtějí, aby jim někdo něco diktoval.“
SLEDUJEME téma: Záchrana eura
Multikulturní Evropa
Ekonomka považuje model společné Evropy od začátku za nefunkční. „Evropa je příliš rozrůzněná. Unifikace byla v pořádku, dokud probíhala mezi zeměmi, které si byly podobné. V tomto případě by mohlo euro kontinent posílit, ale pouze v této malé verzi.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš