Hlavním důvodem je rozvoj ekonomické diplomacie. „Hlavním kritériem případného znovuotevření či zřízení nových ambasád je potenciál pro obchod a ekonomickou spolupráci. Zvažujeme úřady v Barmě, Kataru, Kolumbii, Keni, Jemenu a navíc i v oblasti subsaharské Afriky. Limitem budou peníze. Posílení vízových úseků by mělo být dalším konkrétním krokem,“ řekl Kohout deníku Právo.
Ekonomická diplomacie je prioritou
Nečasova vláda počítala se vznikem velvyslanectví v Senegalu a na Srí Lance. Stát sice během působení Karla Schwarzenberga na resortu díky uzavření svých ambasád ušetřil desítky milionů korun, zpřetrhaly se však diplomatické vazby a v důsledku toho došlo k vážným hospodářským škodám. I proto je ekonomická diplomacie jednou z priorit prezidenta Miloše Zemana.
Ředitel zahraničního odboru na Hradě Hynek Kmoníček za to bývalého ministra silně kritizuje. „Například uzavření velvyslanectví v Kolumbii a Jemenu bylo hrubou ekonomickou chybou, zatímco uzavření zastupitelského úřadu v Keni, který spravoval takřka desítku dalších afrických států z Nairobi, jednoho ze tří sídelních míst OSN, bylo zahraničněpolitickým přehmatem na hranici čistého amatérismu,“ dodal Kmoníček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze