"Je prostě problém, když úkolujete instituce, které patří 27 státům mezivládní smlouvou, kterou podepíše pouze 26 zemí či méně, a když se v takové smlouvě odvoláváte na unijní legislativu, ať už primární, či sekundární právo," řekl ČTK zdroj obeznámený s jednáním o smlouvě. Také z návrhu české pozice ke smlouvě, kterou ve středu schválila vláda, vyplývá, že diplomaté nemají příliš výhrady k obsahu dokumentu, ale spíše k jeho právní povaze a tomu, jak se projeví v rozhodování celé unie.
Jak donutit státy k rozpočtové disciplíně
Dosavadní návrhy smlouvy počítaly s tím, že by se její signatáři zavázali přijmout opatření připravené Evropskou komisí proti státu, který poruší pravidla o rozpočtové disciplíně, pokud nebude proti takovému návrhu kvalifikovaná většina z nich. Podle analýzy české diplomacie je sice žádoucí nutit státy EU k dodržování mantinelů pro rozpočtové schodky, problematické ale je vytvořit smlouvou hlasovací "kartel" pro rozhodování v EU.
Vyjasnit by se podle českých diplomatů mělo také to, zda budou mít členské státy automatickou povinnost obrátit se na Evropský soudní dvůr v případě, že Evropská komise prohlásí o některém ze států, že porušuje pravidla stanovená ve smlouvě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk