Krajská zdravotní: Kvůli exodu propustíme stovky sester

10.02.2011 23:28 | Zprávy

V případě odchodu lékařů bude muset Krajská zdravotní ve svých pěti nemocnicích v Ústeckém kraji propouštět i sestry a další personál. V kraji by šlo o několik set zaměstnanců.

Krajská zdravotní: Kvůli exodu propustíme stovky sester

Jen v Mostě, kde je ve výpovědi 37 lékařů, by o práci v nemocnici přišlo dalších 202 lidí. Na tiskové konferenci to dnes řekl náměstek ředitele Krajské zdravotní (KZ) a bývalý ředitel mostecké nemocnice Jindřich Zetek. 

K takovému řešení bude muset KZ přistoupit, pokud bude kvůli odcházejícím lékařům muset uzavřít některá oddělení. "Navíc to bude pro nemocnice velmi finančně zatěžující. Budeme postupovat podle platné legislativy, každý dostane, co mu náleží," dodal předseda představenstva KZ Petr Benda. Každý propuštěný tak bude mít nárok na odstupné. 


Snad výpovědi stáhnou

V mostecké nemocnici jako v jediné z pěti sdružených pod Krajskou zdravotní jednotliví lékaři výpovědi stáhli, ke dvěma z oddělení ARO ve středu přibyl další lékař. Vedení KZ s lékaři stále jedná a doufá, že odcházejících nakonec bude méně. 

"Jednáme s lékaři jednotlivě i po oborech. Poslední schůzka byla ve středu, vesměs lékaři trvají na svém stanovisku a deklarují solidaritu s kolegy v celé republice. Chtějí vydržet až do konce," popsal situaci v mostecké nemocnici Zetek. Očekává, že se situace bude vyvýjet každým dnem. "Cítím, že i lékaři jsou již unaveni," dodal. V příštím týdnu s lékaři hodlá znovu jednat. "Doufám, že pocit odpovědnosti zvítězí a oni ty výpovědi stáhnou," řekl. 

Krizový plán Krajské zdravotní

Pokud se ale s lékaři KZ nedohodne, chce v polovině února zveřejnit plán zajištění zdravotní péče po 1. březnu. "Zatím je předčasné o tom mluvit, dejte nám čas do 15. února," řekl Benda. Podotkl, že s vedením KZ zatím o situaci v Ústeckém kraji nikdo z vlády, ministerstva zdravotnictví ani zdravotních pojišťoven nejednal. 

Z pěti nemocnic KZ odchází 108 z celkových 820 lékařů, tedy asi 13 procent. Nejvíce jich hodlá opustit Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, výpověď jich tam podalo 51 ze 354. Z mostecké nemocnice chce odejít 37 ze 152 lékařů, z teplické 18 ze 126 a v Chomutově jeden ze 123 lékařů. V Děčíně žádný lékař z celkových 76 výpověď nepodal. 

Lékaři ve výzvě Děkujeme, odcházíme požadují, aby jim základní plat stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu. Nyní mají s ohledem na velké množství přesčasů a služeb, tedy za zhruba 1,5 úvazku, kolem 50.000 korun, chtějí za práci bez služeb a přesčasů 70.000 korun měsíčně. Po nesplnění těchto požadavků začali podávat výpovědi. V ČR je asi 45.000 lékařů, z toho zhruba 16.000 jich pracuje v nemocnicích. 


Čtěte také:

  
Ke Krajské zdravotní:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…