Podle předsedy petičního výboru Zdeňka Mikela se aktuálně v rámci krajského zdravotnictví odehrávají „překotné změny“ a „nepromyšlené experimenty“. Ty mají být podle Mikela realizovány či připravovány vedením Zlínského kraje a mohou podle něj „reálně ohrozit kvalitu a dostupnost zdravotní péče“. Změny se podle Mikela odehrávají „autoritativně, nepromyšleně“ a „bez zjevné podpory krajského zastupitelstva a lékařských autorit“. „To považujeme za špatné a vysoce nebezpečné. Proto chceme dát občanům prostor, aby tento stav pomocí petice odmítli a vyzvali kompetentní osoby k jednoznačné nápravě,“ uvedl Mikel v tiskové zprávě.
„Chceme zamezit tomu, aby za kvalitní léčbou museli pacienti cestovat mimo Zlínský kraj. Chceme, aby se Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně stala v budoucnosti respektovanou nemocnicí fakultního typu a aby zůstala ve Zlíně,“ uvedl v tiskové zprávě další člen petičního výboru Jan Vodák. Petenti chtějí podle Vodáka zachovat „základní stavební kámen uspořádání krajského zdravotnictví prostřednictvím současné podoby okresních nemocnic v Uherském Hradišti, Kroměříži i Vsetíně“. Péči chtějí rovněž zachovat v jejím současném rozsahu a se současnou strukturou.
Zlínský zastupitel za Soukromníky - Michal Dvouletý, který sám podpořil petici, k tématu dodává: „Současné vedení kraje zbytečně bagatelizuje způsob řešení problémů krajského zdravotnictví. Více než rok v krajském zastupitelstvu usilujeme o to, aby změny v krajem zřizovaných nemocnicích probíhaly na základě kvalitní koncepce, která se opře o důsledné analýzy a bude projednána s odbornou i laickou veřejností. Nejen jako krajský zastupitel, ale především jako občan vnímám, jak riskantní je současné žonglování vedení kraje s kvalitou a dostupností zdravotní péče v našem kraji. Proto jsem se připojil k boji za nemocnice a podpořil tuto petici. Věřím, že přispěje k tomu, abychom začali k osudu všech čtyř nemocnic ve Zlínském kraji přistupovat s rozvahou a především se opírali o odbornou a kvalitní koncepci. Naší společnou prioritou by mělo být, abychom vytvořili takové podmínky, které umožní nemocnicím ve Zlínském kraji angažovat zkušené lékaře a zdravotní sestry, jež budou moci pracovat v moderních nemocnicích s kvalitním přístrojovým vybavením a poskytovat pacientům komfortní zdravotní péči.“
Nejistota kolem budoucího směřování a vývoje krajských nemocnic na Zlínsku panuje podle všeho již delší dobu. V posledních měsících ale, zdá se, vygradovala, a to v souvislosti s tím, jak zlínští zastupitelé a rovněž i zastupitelé některých měst reagovali na dokument, který na zastupitelstvu ve Zlíně předložil hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).
Dokument nazvaný „Základní směry řízení nemocnic založených Zlínským krajem pro období 2018–2020“ měl uspokojit požadavek zlínských zastupitelů na to, aby před jakýmikoliv strategickými změnami týkajícími se nemocnic na Zlínsku měli k dispozici strategickou koncepci dlouhodobého rozvoje. S požadavkem zlínských zastupitelů na to, aby Čunek dokument nechal vypracovat a předložil, přišel senátor za Slovácko a zlínský zastupitel Ivo Valenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž