Profesor Klener varuje před zásadní hrozbou pro zdravotnictví: Může být mnohem hůře

19.12.2013 11:12 | Zprávy

První polistopadový ministr zdravotnictví a sociálních věcí za Občanské fórum profesor Pavel Klener nesouhlasí s plány rodící se vládní koalice ČSSD, ANO a lidovců ponechat zdravotnické poplatky jen za pohotovostní služby. Spoluúčast pacientů je podle něj logický důsledek pokroku v medicíně, který něco stojí.

Profesor Klener varuje před zásadní hrozbou pro zdravotnictví: Může být mnohem hůře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Pavel Klener

„Musím zdůraznit, že zatím je české zdravotnictví skutečně na vysoké úrovni, je srovnatelné se zdravotnictvím západoevropských států. Má-li nám vydržet, aby úroveň zdravotnictví neklesala, neobejde se to bez financí. A ty finance se musí brát z různých zdrojů a jedním z nich je spoluúčast nemocného,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy. cz bývalý dlouholetý ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze, uznávaný internista, onkolog a hematolog.

Jak si vysvětlujete, že politické strany, které se dohadují o budoucí vládě, se přetahují o Ministerstvo zemědělství, ale zdravotnictví nikdo nechce?

Zdravotnictví je velmi složitý resort. Střídání stráží na zdravotnictví bylo nejčetnější ze všech resortů. Nejdéle se tam ohřál pan ministr Heger, jinak to byla záležitost měsíců, což nepřispívalo k tomu, aby resort dobře a spolehlivě fungoval. On je složitý. Měl jsem příležitost být v roce 1992 s parlamentní delegací ve Velké Británii a tam nám říkali, že křeslo ministra zdravotnictví je nejvíc horké, že se nejvíc ministrů v Británii vystřídalo právě na zdravotnictví. Takže problémy zdravotnictví jsou asi širší než jen české.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…