Podle novináře a ekonoma Erika Besta, Američana, který od roku 1991 žije v České republice, však není potřeba z podobných článků dělat takovou tragédii, jaká se z nich u nás dělá.
Západní média totiž píšou podobné články i o Polsku, Maďarsku a Slovensku. Co se jejich čtenáři dočtou o Rumunsku nebo Bulharsku, je pak výrazně horší, než co kdy bylo napsáno o Česku.
Úlety českých politiků dokážou zaujmout i na západěAčkoliv i České republice se občas podaří vybočit a zaujmout západní média něčím nečekaným. „Titulní stránky pak zahrnují úlety, jako bylo Klausovo pero nebo nedávný výrok Karla Schwarzenberga na adresu Silvia Berlusconiho, že italský premiér ‚prošoustal‘ dobu vhodnou pro reformy," upozorňuje Best.
Související: Česká politika je skutečně zahnívající partitokracií, píše Economist
Na druhou stranu například v ekonomické stabilitě a fungování státu má Česká republika lepší mediální obraz než její východní sousedé. Což je mnohem důležitější, protože lidé, kteří zprávy o České republice sledují, jsou podle Erika Besta především ekonomové.
Best také upozorňuje, že články týdeníku Economist je nutné brát i s určitou rezervou: „The Economist chce shazovat východ, protože situace doma je špatná. O tom Economist psát nechce, protože právě tento týdeník vyzývá k větším výdajům, investičním pobídkám a podobně."
Škodovka a ČEZ, ty mohou poškodit obraz ČR na západěPodle amerického novináře je totiž celá řada věcí, ve kterých jsou na tom východní členové EU mnohem lépe než ti západní. Zejména jde o míru zadlužení, která je obecně v postsovětských státech nižší než na západě.
Na to, jak jsou státy zadlužené, se přitom finanční instituce v současné době zaměřují v první řadě. „The Economist si nechce přiznat, že situace na východě není tak špatná. Druhou stránkou věci ovšem je, že ve východních zemích stále mají velký vliv tajné služby. To se oddiskutovat nedá," připomíná pro ParlamentníListy.cz novinář a ekonom Erik Best.
Související: Korupčník Roman? Jsem u mediálních kauz opatrný, říká Topolánek
V článku, kde The Economist píše o České republice jako o zemi prorostlé klientelismem, je přitom zmíněna i kauza bývalého generálního ředitele ČEZ Martina Romana. Ta je podle Erika Besta mnohem důležitější, než jsou nějaká hodnocení nevládních agentur.
„Kdyby opravdu chtěl The Economist poškodit ČR, tak napíšou jeden drsný článek o ČEZ a Škodovce," uzavírá pro ParlamentníListy.cz Erik Best.
Čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pal