Až uslyšíte: "Zpráva dne. Jan Fischer zakládá politickou stranu"

07.08.2012 6:06 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Schwarzenberg, John, Zeman. Jsou to osobnosti, které jsou ideálním "materiálem" pro to, aby se staly středobodem politické strany. Naženou prý procenta tak nějak automaticky. Zamysleme se: Co by se stalo, kdyby vábení stát se tváří nové strany podlehl Jan Fischer?

Až uslyšíte: "Zpráva dne. Jan Fischer zakládá politickou stranu"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Pokud by Jan Fischer neuspěl v prezidentské volbě, dá se očekávat, že se pustí do klasické stranické politiky? Ať už v rámci stávající strany, či by případně založil vlastní politický subjekt? Sám kandidát ParlamentnímListům.cz na dotaz o případném založení politické strany vzkázal, že v tuto chvíli se soustředí výhradně na boj o Hrad.

Pro politologa Zdeňka Zbořila je však "fischerpartaj" představitelný scénář. „Fischer se v politice sice moc neobjevoval, byl to vysoký státní úředník, čímž byl do jisté míry napojený na vládní instituce, ale nemá zkušenost z politických stran, takže on by jistě byl užitečný pro různé politické strany. Ne třeba hned jako předseda, ale jistě ve vysoké funkci,“ uvedl Zbořil pro ParlamentníListy.cz.

„Jde ale o to, zda ty příští volby náhodou tentokrát nebudou o tom, aby se nevolili lidé, kteří tu byli s českou politikou spojení dvacet let. S tou, která požívá té špatné pověsti, protože pak by o něho možná nebyl tak velký zájem,“ upozorňuje.

Fischer neprojevuje názory. Nevíme, jak se bude chovat

Bude se jako prezident chovat skutečně nestranicky? „Tak u Havla, Klause a určitě i u Zemana víme, jak by se chovali. Jenže Fischer se nikdy neprojevoval v rámci nějaké politické strany, byl jako ten nezávislý. Problém je podle mě v tom, že když se takoví původně nezávislí lidé dostanou do té funkce, okamžitě se stanou závislými a tady je malér, že vlastně nevíme na kom,“ varoval doktor Zbořil.

Oproti tomu profesorka Vladimíra Dvořáková míní, že by případnou politickou činností Fischer popřel své založení nestraníka či experta. „Já ani moc nepředpokládám, že by snad jeho voliči říkali, aby zůstal dále v politice, protože Jan Fischer je vlastně symbol toho nadstranického, nestranického, nebo té expertní vlády. Je už jinou otázkou, jak dalece jako premiér podléhal vlivu politických stran, ale pro běžného občana, který se rozhoduje volit Fischera jako prezidenta, tak ta primární motivace je to, že on chce volit image toho politika, kde nebyly hádky v rámci vládní koalice, kde normálním způsobem komunikovali a kde má představu, že vláda působila tím expertním dojmem,“ řekla serveru ParlamentníListy.cz Dvořáková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Strach

SPD sice dost často šíří strach, ale vy zase neděláte nic proto, abysme se jako lidé nemuseli bát nejen o svou budoucnost, ale i budoucnost svých dětí. Vždyť naše životní úroveň je dost mizerná. A co s tím děláte? A k té výpovědi, fakt myslíte, že dvojnásobné odstupné je dostatečná kompenzace za bez...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ Distribuce je na energetickém trhu již 20 let. Do sítí investovala přes 201 miliard

16:26 ČEZ Distribuce je na energetickém trhu již 20 let. Do sítí investovala přes 201 miliard

Společnost ČEZ Distribuce oslaví na konci března dvacet let od svého založení. Během této doby se st…