Válka s Čínou? Tchajwanští studenti by nebojovali. Exministryně za to tepe Trumpa

01.04.2025 16:50 | Monitoring

Tchaj-wan, který Čína považuje za svou součást, přehodnocuje svou politiku vůči čínskému kolosu a reviduje svou důvěru ve spojenectví s USA. Ve stínu Trumpova jednání s Ukrajinou zaznívají obavy, že USA Tchaj-wan vymění za smlouvy s Čínou. Vyšel i průzkum, kde zněla otázka, jak by se Tchajwanci měli bránit, pokud by došlo ke střetu s Čínou. „Většina respondentů by vzhledem k nejnovějšímu vývoji na Ukrajině raději kapitulovala, než bránila Tchaj-wan proti čínskému útoku,“ napsala pro deník NY Times tchajwanská spisovatelka a bývalá ministryně Lung Ying-tai.

Válka s Čínou? Tchajwanští studenti by nebojovali. Exministryně za to tepe Trumpa
Foto: Repro YouTube
Popisek: Donald Trump

„Tchajwanští taxikáři jsou pověstní svou hovorností, a když jsem se nedávno usadila na zadním sedadle taxíku na jihu ostrova, můj řidič se ke mně otočil, vesele se zeptal, jak se mi daří, a pak náhle prohlásil: ,Ukrajina dnes, Tchaj-wan zítra.‘ Tím vyjádřil obavy, které sdílí mnoho lidí na Tchaj-wanu od chvíle, kdy prezident Trump ustoupil od silné podpory Ukrajiny ze strany USA a přilil olej do ohně tím, že koncem února ponížil jejího prezidenta Volodymyra Zelenského v Bílém domě. Nyní se lidé na Tchaj-wanu ptají: pokud mohly Spojené státy udělat něco takového Ukrajině, aby se zalíbily Rusku, udělají totéž nám, aby se přiblížily Číně?“ napsala pro deník The New York Times bývalá tchajwanská ministryně kultury a uznávaná spisovatelka Lung Ying-tai.

Tchajwanští lídři podle ní po desetiletí vykreslovali napětí s Čínou – která považuje Tchaj-wan za své území a slibuje, že si jej vezme zpět, v případě potřeby i silou – jako obranu svobody a demokracie, přičemž vycházeli z očekávání, že je Spojené státy v případě čínské invaze podpoří. „To vytvořilo falešný pocit bezpečí, který umožnil tchajwanským politikům a lidem odkládat celonárodní zúčtování nad tím, jak nejlépe čelit Číně, aby bylo zajištěno dlouhodobé přežití naší demokracie,“ uvedla Lung Ying-tai pro deník. S tím, jak Trump odvrhuje demokratické hodnoty a přátele Ameriky, musí podle autorky komentáře Tchaj-wan okamžitě zahájit vážnou celonárodní diskusi o tom, jak zajistit mír s Čínou za podmínek přijatelných pro Tchaj-wan, místo aby nechal o své budoucnosti rozhodovat větší mocnosti.

V online komentářích a každodenních rozhovorech podle spisovatelky Tchajwanci stále více pochybují o závazku USA vůči Tchaj-wanu a kladou si otázku: „Pokud se zdá, že Spojené státy již nejsou ochotny podporovat spřátelenou zemi, jako je Ukrajina, v obraně její svobody, zemřely všechny ty desítky tisíc mladých Ukrajinců, kteří bojovali a padli za svou vlast, nadarmo?“ Neformální průzkum z počátku března na online platformě oblíbené mezi tchajwanskými studenty ukázal, že většina respondentů by vzhledem k nejnovějšímu vývoji na Ukrajině raději kapitulovala, než bránila Tchaj-wan proti čínskému útoku.

Anketa

Chcete, aby čeští vojáci byli vysláni na Ukrajinu k hlídání příměří?

2%
97%
hlasovalo: 13360 lidí
Prezident Tchaj-wanu Laj Čching-te však podle Lung Ying-tai tyto nálady ignoruje. Místo aby oslovil všechny strany a inicioval naléhavou diskusi o směřování země, volí strach, konfrontaci a obnovu temné rétoriky studené války. Dne 13. března označil Čínu za „cizí nepřátelskou sílu“ s odkazem na čínskou špionáž, podvratnou činnost a vojenské hrozby a slíbil přísnější dohled nad obchodními, kulturními a dalšími vazbami s Čínou. Oznámil také plán na obnovení systému vojenských soudů pro stíhání podezřelých z národně bezpečnostních zločinů aktivními vojáky, který byl v roce 2013 zrušen kvůli obavám o lidská práva. Hlavní opoziční strana Kuomintang obvinila Laje, že tlačí Tchaj-wan k válce, a Čína varovala, že „si zahrává s ohněm“.

Problém Lajova přístupu spočívá podle Lung Ying-tai v tom, že Tchaj-wan již nemůže spoléhat na podporu USA. „To není něco, co si uvědomujeme teprve nyní kvůli Trumpovi, který kromě zrady Ukrajiny již dříve vyvolal pochybnosti o svém závazku bránit Tchaj-wan, ba dokonce nás obvinil, že jsme Americe ukradli polovodičový průmysl,“ napsala Lung Ying-tai. Tchajwanci si dlouho uvědomují, že Spojené státy, stejně jako každá jiná země, upřednostňují své vlastní zájmy. Lung Ying-tai připomíná událost z 16. prosince 1978, kdy tehdejší prezident Čankaj Čing-kuo byl v noci probuzen a informován, že USA přeruší diplomatické styky s Tchaj-wanem ve prospěch uznání Čínské lidové republiky, čímž opustily svého spojence z dob studené války.

S rostoucí sílou Číny a odvracením se USA od světa je podle Lung Ying-tai správné, že Tchaj-wan posiluje svou armádu jako odstrašující prostředek proti útoku. „Ale jediný způsob, jak Tchaj-wan mírovou cestou zajistí svou svobodu, je nějakým způsobem se smířit s Čínou,“ zdůraznila spisovatelka a bývalá ministryně. Historie ukazuje, že to není nemožné – během prezidentství Ma Jing-ťioua z Kuomintangu v letech 2008 až 2016 vztahy s Čínou vzkvétaly díky výměnám v akademické, kulturní a obchodní sféře, což vyvrcholilo historickým setkáním s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v roce 2015. Tato naděje však rychle zhasla kvůli rostoucí skepsi na Tchaj-wanu, zejména po tvrdém zásahu Číny proti prodemokratickým protestům v Hongkongu.

Nyní, s očekávaným setkáním Trumpa a Si Ťin-pchinga, hrozí podle Lung Ying-tai reálné riziko, že Trump Tchaj-wan odvrhne, aby uzavřel obchodní nebo geopolitickou dohodu s Čínou. „Téměř všichni na Tchaj-wanu chceme chránit naši draze vybojovanou svobodu. Rozcházíme se v tom, jak toho dosáhnout – smířením, nebo konfrontací s Čínou,“ popsala pro deník Lung Ying-tai náladu. „Bez zajištění míru nemůže existovat demokracie,“ uzavřela spisovatelka pro deník The New York Times.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marian Kučera

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Myslíte, že toho je Evropa schopná?

Vy tvrdíte toto: Evropa se musí o sebe postarat sama, musí ukázat sílu, musí být jednotná, obranyschopná a maximálně soběstačná. Souhlasím s Vámi, ale fakt myslíte, že může EU těchto cílů dosáhnout? Protože jestli ano, pak si kladu otázku, proč už to neučinila dávno? A ještě by mě zajímalo, jakou sí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 26 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Velikonoce: Zase zaplatíte víc. Za zajíčka, za vejce, za čokoládu

18:40 Velikonoce: Zase zaplatíte víc. Za zajíčka, za vejce, za čokoládu

Blíží se Velikonoce a Češi tak opět vyjedou za velkými nákupy. Čekají je však nejdražší Velikonoce v…