Podle ministra Bessera je jeho resort připraven velice rychle zpracovat paragrafové znění zákona, na jehož základě by mohl být církvím majetek vydán. „Myslím, že ty parametry, které byly domluveny mezi vládní a církevní komisí a představeny 25. srpna, jsou všeobecně známy," konstatoval Besser. Nyní podle něj půjde zákon do připomínkového řízení. „Věřím, že budeme schopni všechny připomínky řádně projednat a během dvou až tří měsíců předložit tento zákon do sněmovny," dodal ministr.
Na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda byly vzaty v úvahu námitky opozice, že nevydáváme pouze majetek, který byl zabaven komunisty, ale i ten, který byl převeden státu po první pozemkové reformě v roce 1919, ministr Besser odpověděl, že názory opozičních poslanců i poslance Vladimíra Koníčka (KSČM) se zabývá. „Některé připomínky jsou oprávněné, snažíme se je umět vysvětlit, některé jsou naprosto scestné, a ty vysvětlit prostě nejdou," řekl Jiří Besser.
Uvedl, že před týdnem se setkal s poslanci klubu KSČM. „Ne s tím, abych kolegy z KSČM přesvědčil o tom, že je správné vyrovnat se s církvemi, a dluhy, které má český stát vůči církvím a náboženským společnostem spáchal, napravit. Přišel jsem jim vysvětlit ekonomiku toho našeho návrhu, a také dnes vládou schválené parametry," uvedl ministr kultury pro redakci. Podle něj, kdo z opozičních poslanců umí počítat, musí vládní návrh podpořit.
- SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve
Besser také konstatoval, že se setkal na komunistickém klubu s velmi zajímavou situací, kdy jedna komunistická komunální politička, nyní poslankyně, velmi kvitovala to, jak je rámcové znění a připravované paragrafové znění připraveno. „Její otázky jsem zodpověděl a myslím, že i mezi opozičními starosty najdeme podporu," řekl Besser. Podle něj se jedná o velmi důležitou, celospolečensky závažnou normu. „Proto myslím, že je třeba ji opozici minimálně vysvětlovat," dodal.
Nic nám nevysvětlil, jen se chlubí dohodou, křičí komunisté
S tím ale absolutně nesouhlasí expert komunistického poslaneckého klubu na tuto problematiku poslanec Vladimír Koníček. „Tak to si ale pan ministr vymýšlí," řekl pro ParlamentníListy.cz. „Rozešli jsme se s tím, že ty názory jsou odlišné, a že nás nepřesvědčil a my i nadále zpochybňujeme rozsah vydávaného majetku," dodal Koníček. Podle něj pan ministr přišel, řekl svoje, na některé dotazy komunistických poslanců prý vůbec neodpověděl.
„Když jsem mu poslal dopis s konkrétními dotazy, žádnou konkrétní odpověď jsem nedostal. Jenom ujištění, jak pěkně to připravili," říká Koníček. Ministr na konkrétní dotazy, podle poslance, neodpovídá. „To je prostě fráze, kterou opakuje na jakoukoli konkrétní otázku," zasmál se Koníček.
Zájmu starostů poslanec Koníček rozumí. „Když půjde o to zrušit jednoduchým zákonem samostatně ten blokační paragraf, věřím, že to najde plnou podporu napříč politickým spektrem," říká pro ParlamentníListy.cz Vladimír Koníček. S tím by podle něj jednoznačně souhlasila jak koalice, tak opozice.
Koníček je přesvědčen, že si tím vláda „přihřívá polívčičku" u starostů, protože zrušením blokačního paragrafu se uvolní majetek blokovaný ve prospěch církve. „Kdyby šlo o samostatný zákon o jednoduché větě - odblokovává se majetek zablokovaný paragrafem tím a tím, tak to podpoříme také, jednoznačně," říká Koníček.
Podle ministra prý nejlepší dohoda...politická
„Opravdu, vůbec nám nevysvětlil, jak došla vláda k těm číslům. Jen konstatoval, že je to dohoda... politická," zlobí se poslanec. „Jsou to pořád ty 134 miliardy korun a ministr nám vůbec nevysvětlil, proč převzali návrh Topolánkovy vlády. Pořád jen opakuje, že je to ta nejlepší dohoda, které byli schopni," říká poslanec pro ParlamentníListy.cz. Podle něj vláda vůbec nevzala v úvahu majetek, který byl ve své většině církvím odebrán za Masarykovy „První republiky" při První pozemkové reformě v roce 1919.
Jak už informovaly Parlamentní listy, poslanec Vladimír Koníček uvádí, že rozsah majetku, který by měl být církvím vrácen, se pohybuje na úrovni jedné desetiny, tedy kolem 13,5 miliardy korun.
Připomeňme, že vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi se dohodla, že by stát vrátil církvím 56 procent jejich bývalého majetku - pole, lesy a rybníky v hodnotě 75 miliard korun a za majetek, který vrácen nebude, by měl doplatit 59 miliard. Celkem tedy 134 miliardy. Hotovostní náhradu by stát vyplácel po dobu 30 let, v úvahu by byla brána inflace.
Zástupce církve doufá ve zdárný konec
Zastupitelé české církve postup resortu kultury vítají. "Je dobře, že se těžkosti podařilo vyřešit a že se vše může dále rozpracovat. Nejvíce půjde o to, aby na cestě k řešení vznikalo co nejméně dalších překážek. Pak se snad dočkáme zdárného konce," komentoval krok koaliční vlády předseda Ekumenické rady církví Joe Ruml.
Poslanec a praktikující katolík, Marek Benda (ODS) je ale ohledně závěrů církevní anabáze opatrný. "Dokud není vše schváleno i v Parlamentu, ještě není hotovo. Ale jsem rád, že parametry prošly vládou a tak se blíží dobré řešení celé situace," sdělil redakci.
Související: Vyrovnání s církvemi: Během třiceti let dostanou 59 miliard
Čtěte také:
-
Děláte z církví příživníky, spílají lidovci Peake. Katolík Benda: Mlčte
-
Ministra Bessera rozpálily veverky. Blokují miliardy pro církve
-
Komunistu rozčílila Nečasova vláda: Církvím jde jen o majetek
-
Miliardám pro církve prý hrozí tunel. Benda: Co si to zas vymýšlí?
-
Církvím vracíte i to, co jim vzal Masaryk. Vzkázal vládě komunista
Foto: Petr Mecner
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká