V úvodu svého pravidelného ohlédnutí se Petr Žantovský věnuje tomu, jak máme díky sdělovacím prostředkům možnost pozorovat neuvěřitelné názorové obraty i proměny některých lidí. „V posledních dnech česká média přinesla dvě zajímavá převtělení. První ztělesňuje jistý Lukáš Lhoťan. Před pár lety prohlašoval, že muslimové jsou v Evropě diskriminovanou menšinou, a jak doslova řekl, není divu, že v důsledku této ´sílící islamofobie a diskriminace mnoho muslimů hledá spásu u jednoduchých hesel a dogmat radikálů´,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
A upozorňuje, že tentýž Lukáš Lhoťan stojí za udáním, které rozpoutalo policejní šťáru v mešitě minulý týden kvůli českému překladu knihy Základy tauhídu - Islámský koncept Boha. „Jak se říkávalo ´poturčenec horší Turka´, platí též opačně: odpadlík od víry je nejhorším nepřítelem téže. Pokud někoho zajímají dnešní Lhoťanovy názory, nechť si najde portál Eurabia, kde se Lhoťan řadí k nejbojovnějším islamobijcům,“ doporučuje Petr Žantovský.
Skromnost a pokora jsou tím posledním, čím se mohl Gross pyšnit
Mnohem bizarnější „coming-out“ ale podle něj předvedl bývalý premiér Stanislav Gross v dokumentu Expremiéři, jehož část odvysílala Česká televize v rámci nedělního pořadu 168 hodin. „Stanislav Gross tam prohlásil, že se dal na víru v Krista, a zřejmě z toho důvodu si mohutně sypal popel na hlavu za minulé hříchy, zejména ze své politické kariéry,“ připomíná mediální odborník Grossovu omluvu „všem těm, kteří mu před x lety důvěřovali a pak měli pocit, že je zklamal“.
„Doslova pravil: ´Určitě nemůžu říct, že bych byl člověk, který by dělal jenom dobré věci. Jen věci, o kterých bych byl schopný s čistým svědomím říct, že to byly čisté věci. To prostě pravda není.´ A aby to doložil, přiznal, že i kšefty s akciemi Moravia Energo dělal s využitím politických konexí. Kdo si ještě pamatuje Grossovo suverénní působení v české politice, určitě ještě dobře ví, že skromnost a pokora byly těmi posledními vlastnostmi, jimiž se politická rychlokvaška z Lidového domu mohla pyšnit,“ konstatuje Petr Žantovský pro ParlamentníListy.cz.
Zastupitelstvo odvolalo primátora, protože studoval za městské peníze
Ve druhém zvoleném tématu poukazuje na to, že když dva dělají totéž, není to totéž. Ilustruje to na příkladu mosteckého primátora a jednoho senátora. „Zastupitelstvo Mostu dvoutřetinovou většinou hlasů odvolalo primátora Vlastimila Vozku, když odvolání iniciovalo jeho domovské hnutí Mostečané Mostu. Vozka vystudoval třísemestrální titul MBA za městské peníze, jeho studium stálo městskou kasu 180 tisíc korun. Podle svých oponentů tak primátor morálně selhal. Nikdo ze sdružení o Vozkových studiích za městské peníze nevěděl. A navíc nikdy dříve město nikomu studia neplatilo,“ říká Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník