Členem současné vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovaci je někdejší agent komunistické Státní bezpečnosti Pavel Kafka. O něm dobové materiály hovoří jako o velmi politicky angažovaném člověku s kladným poměrem k socialistickému zřízení. Informaci přinesl server lidovky.cz.
Kafka jako Daxl
Kafka vstoupil do KSČ již ve svých osmnácti letech a o osm let později podepsal spolupráci s StB, pro kterou pracoval pod krycím jménem Daxl.
V 70. letech pak Kafka působil na tiskovém oddělení ministerstva zahraničí a poté coby tiskový atašé na zastupitelských úřadech v Japonsku i Řecku, odkud do Československa posílal informace právě pro StB.
Se zájmem a zodpovědně pro StB
"Rámcově byl zaměřen na úkoly týkající se obrany, vizuální rozvědky a navazování stykové základny se vztahem k Čínské lidové republice s tím, že konkrétně bude úkolován až na místě. Daxl přistupoval ke spolupráci se zájmem a zodpovědně," je uvedeno ve spisech spisech Archivu bezpečnostních složek, které má server k dispozici.
A Kafkova kariéra pokračovala slibně i po revoluci. Pracoval coby generální ředitel společnosti Siemens, nyní působí na postu viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Peníze pro vědu podle agenta
Do Rady pro výzkum, vývoj a inovaci jej jmenoval premiér Jan Fischer letos v květnu. Bývalý agent StB tak díky své nové pozici bude rozdělovat finance různým organizacím, mimo jiné i projektům Akademie věd i jejímu Ústavu pro soudobé dějiny.
Sám Kafka se pro server na téma své pochybné minulosti bavit odmítl, mluvčí vlády Roman Prorok byl touto skutečností zaskočen.
Vláda nic netuší
"Tuto informaci se premiér Jan Fischer dozvídá až od vás. Pavla Kafku jmenoval na základě nominace Svazu průmyslu a dopravy ČR jako odborníka se zkušeností z byznysu," sdělil serveru, nechtěl však spekulovat nad tím, zda premiér bude Kafkovu minulost řešit či ne.
Více čtěte:
Paroubkův hlavní sponzor zřejmě spolupracoval s StB
Foto: vlada.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas