Tradiční zkouška simulovala i možné krizové situace. Neplánovaně se statistici museli vyrovnat i se záplavami na Moravě, kvůli nedostupnosti čtyř míst museli data zpracovávat z náhradních pracovišť. Informoval o tom Ladislav Pištora z tiskového referátu předsedy ČSÚ.
"Neplánovaným, ale velice užitečným efektem zkoušky bylo řešení zpracování z náhradních pracovišť, neboť čtyři přebírací místa byla v důsledku povodně na Moravě nedostupná, a to včetně techniky, která tam již byla nainstalována," uvedl Pištora. Na přebírací místa ČSÚ, jichž je celkem 507 po celém území republiky, předávají okrskové volební komise po sečtení odevzdaných hlasů své zápisy o výsledcích hlasování.
Krizové řešení: základní informace přijdou e-mailem
S běžnými problémy v průběhu zpracování se statistici podle Pištory umějí vypořádat. "Jsme připraveni, pracovníci jsou řádně vyškoleni, máme i případná náhradní řešení," uvedl. Jako příklad krizového řešení uvedl zasílání základních informací pomocí e-mailových zpráv. Na pražské centrále ČSÚ se bude na zpracování výsledků podílet kolem 80 pracovníků úřadu a všech přebíracích místech se bude jejich počet blížit téměř 4000.
Celoplošné zkoušky systému zpracování výsledků statistici provádějí před každými volbami. Statistici podle Pištory dnes znovu prověřili počítačové programy, bezchybnost a rychlost obsluhy a rovněž bezpečnost spojení mezi přebíracími místy v celé republice a pražským ústředím. Samostatné přebírací místo je na rozdíl od jiných druhů voleb také na ministerstvu zahraničí, jehož prostřednictvím budou přicházet výsledky hlasování českých občanů v zahraničí.
Statistici stejně jako při posledních krajských, senátních a evropských volbách zveřejní nejen zevrubné výsledky hlasování z každého okrsku na serveru http://www.volby.cz/, ale také základní informace o výsledcích na alternativním webu http://www.volbyhned.cz/. Výsledky se na nich začnou objevovat v sobotu 29. května po 14:00, tedy po uzavření volebních místností.
Rychlost zveřejňování výsledků bude podle statistiků záležet jednak na rychlosti práce volebních komisařů, která se bude odvíjet mimo jiné od počtu hlasujících voličů, jednak na tom, zda volby nebudou provázet žádné komplikace. Například při prvních českých volbách do Evropského parlamentu před šesti lety byly výsledky z 90 procent okrsků známy už zhruba za tři hodiny po začátku sčítání, kompletní výsledky ale až po devíti hodinách. Zbrzdilo je čekání na informace o rozhodování voličů z obce Dolní Hbity na Příbramsku.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk