Hanobení ministryně vnitra. Flastr pro Němce za vtip

24.11.2024 19:20 | Zprávy

Vydavatel a šéfredaktor pravicového informačního serveru Deutschland-Kurier čelí dvěma trestním oznámením za „urážku, pomluvu a hanobení politických osobností“ kvůli několika satirickým fotomontážím zveřejněným na sociálních sítích. Ministryně vnitra Nancy Faeserová podala oznámení kvůli fotomontáži, která ji satiricky zobrazovala jako odpůrkyni svobody slova. Šéfredaktor obvinění označil za útok na svobodu projevu a tisku a plánuje právní obranu. Kauza přitáhla pozornost nejen v Německu, ale i v zahraničí, zaznamenal ji i majitel X Elon Musk.

Hanobení ministryně vnitra. Flastr pro Němce za vtip
Foto: Repro Youtube
Popisek: Nancy Faeserová, německá spolková ministryně vnitra

Okresní soud v Bambergu vydal proti šéfredaktorovi serveru Deutschland-Kurier Davidu Bendelsovi dva trestní příkazy v celkové výši 480 denních sazeb. „Denní sazby“ označují systém pokut, který se přizpůsobuje příjmu pachatele, běžný například v Německu nebo Švýcarsku. Výše pokuty se vypočítá jako počet denních sazeb násobený odhadovaným denním příjmem, aby byl trest spravedlivější.

Podle serveru Nius trestní oznámení podala samotná ministryně vnitra Nancy Faeserová kvůli fotomontáži, na níž je vyobrazená jako odpůrkyně svobody projevu. Satirická fotomontáž byla zveřejněná 28. února 2024. Fotomontáž upravila původní fotografii Faeserové, na níž drží plakát „WE REMEMBER“, a nahradila text na plakátu větou „Nenávidím svobodu slova!“. Tento meme, zhlédnutý více než 13 000krát, měl upozorňovat na údajnou erozi svobody projevu pod vedením Faeserové.

Šéfredaktor Bendels pro server Nius vyjádřil své přesvědčení, že Faeserová využila „zjevně satirickou a kritickou fotomontáž“ jako záminku pro podání trestního oznámení na jeho osobu. Podle Bendelse jsou trestní oznámení pouze dalšími útoky ze strany ministryně vnitra proti svobodě tisku a svobodě projevu. „Ústavou zaručená svoboda tisku a svoboda názoru je de facto stále více podkopávána téměř totalitním ohýbáním zákonů!“ kritizoval situaci v Německu Bendels.

„Deutschland-Kurier proti tomu podnikne právní kroky všemi dostupnými právními prostředky. Trestní oznámení, které se týká celkem tří samostatných incidentů, je nehorázné a představuje nový útok na svobodu tisku a svobodu názoru ze strany spolkového ministra vnitra,“ řekl Bendels. Na serveru Deutschland-Kurier byly také zveřejněny některé ze stránek trestního oznámení.

Podle slov Bendelse „groteskní trestní příkazy vydané známým okresním soudem v Bamberku jasně ukazují, že některá politicky ovládaná státní zastupitelství, která jsou vázána instrukcemi, si v současné době vynucují svévolné zásahy proti nepopulárním médiím v rámci předvídavé poslušnosti“.

Z německých mainstreamových médií o této kauze informoval jen deník Welt. Kauzu ovšem zaznamenala i média v sousedním Rakousku, mezi nimi například deníky Exxpress a OE24. Nejvíce pozornosti ovšem k podaným trestním oznámením ministryní vnitra na šéfredaktora konzervativního média upoutala politická aktivistka Naomi Seibtová, která na sebe již dříve upozornila svou kritikou klimatické aktivistky Grety Thunbergové.

„NĚMECKO PRÁVĚ ZNIČILO SVOBODU PROJEVU,“ napsala Seibtová velkým písmem na X a v angličtině převyprávěla průběh celé kauzy a upozornila na pokrytectví Faeserové, když trestně stíhá novináře, který ji obvinil z nenávisti ke svobodě slova.

Příspěvek aktivistky Seibtové zhlédlo během víkendu více než 320 tisíc uživatelů sociální sítě X – mezi nimi i její majitel. „To je šílené!“ komentoval dění v Německu miliardář Elon Musk.

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid byl zdravotní krize. Tak proč ho řídili jako válku? V institutu našli nepříjemné detaily

18:40 Covid byl zdravotní krize. Tak proč ho řídili jako válku? V institutu našli nepříjemné detaily

Reakce na covidovou pandemii byla koordinována prostřednictvím zpravodajských a vojenských aliancí, …