"Znovuobnovení proplácení finančních prostředků ze strany Evropské komise považujeme za velmi pozitivní zprávu a věříme, že podobný krok se podaří i zbývajícím operačním programům," řekl deníku první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.
Bruselu vadí především výjimky
Komisi se na základě podkladů, které si v Česku vyžádala, nezdál u OPPI hlavně systém výjimek. "Evropská komise zpochybňovala způsob udělování výjimek v období ekonomické krize při výběru projektů v tomto programu. Ze strany řídicího orgánu bylo prokázáno, že tento postup nebyl v rozporu s právními předpisy nebo s nastavenými pravidly," řekl deníku Braun. Řídicím orgánem OPPI je ministerstvo průmyslu a obchodu.
Ministerstvo financí tak nyní opět může Brusel žádat o uznání realizovaných projektů v rámci OPPI za "evropské". Počátkem října představovala u OPPI částka předložená Evropské komisi k certifikaci 10,2 miliardy korun, tedy 11,6 procenta peněz v programu do konce roku 2013. Certifikace označuje v celém procesu čerpání dotací fázi, která následuje až po proplacení peněz příjemcům. Dotace jim totiž úřady vyplácejí z prostředků českého státního rozpočtu, a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení EK. Celý cyklus uzavírá převod peněz z Bruselu do rozpočtu ministerstva financí.
Podpora pro malé a střední firmy
Certifikaci pro čerpání dotací v operačních programech Životní prostředí, Doprava a regionálním programu Severozápad přestala komise udělovat také letos na jaře. Dvě výzvy eurodotací z regionálního programu Jihozápad vyšetřuje policie. "V případě operačních programů Životní prostředí, Doprava a Severozápad stále probíhají intenzivní jednání jak na národní, tak evropské úrovni s cílem nalézt uspokojivé řešení. V případě regionálního operačního programu Jihozápad došlo k vyčíslení korekce nápravných opatření. V návaznosti na to byla v září znovu spuštěna certifikace ze strany ministerstva financí," řekl Braun.
V rámci OPPI poskytuje Česko finanční podporu hlavně malým a středním firmám. Většinu peněz dostávají z Evropské unie, asi 15 procent jde ze státního rozpočtu. Do roku 2013 má OPPI českým podnikatelům rozdělit zhruba 90 miliard korun. Celkem může Česko v období 2007 až 2013 získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur, podle nynějšího kurzu asi 680 miliard Kč.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp