Ekonomové si ťukají na čelo. Zvýšit daně podle Švédska? Tam se nekrade

03.10.2011 16:51 | Zprávy

Směřování české ekonomiky podle švédského vzoru by se zamlouvalo bývalému premiérovi Miloši Zemanovi. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Švédsko boří mýtus, že vysoká míra zdanění dusí konkurenceschopnost. Ekonomka Markéta Šichtařová namítá, že naše hospodářství by vyšší daně výrazně zpomalily. A liberální ekonom Schwarz se i vzhledem k propastnému rozdílu v míře korupce domnívá, že jde o nesrovnatelná prostředí.

Ekonomové si ťukají na čelo. Zvýšit daně podle Švédska? Tam se nekrade
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Švédsko je dlouhodobě synonymem pro úspěšnou a prosperující zemi. Není tedy divu, že si ho bývalý premiér Miloš Zeman vybral v pořadu České televize Otázky Václava Moravce jako vzor pro směřování české ekonomiky. Podle něj navíc Švédsko boří mýtus, že vysoké zdanění dusí konkurenceschopnost ekonomiky.

Bývalý předseda ČSSD v té souvislosti připomněl, že průměr daňové kvóty v Evropské unii činí 40 procent, takže v české ekonomice je možnost pro její zvýšení. Po daňové reformě by složená daňová kvóta měla u nás klesnout z nynějších zhruba 35 na 33 procent, zatímco ve Švédsku dosahuje až 50 procent. Zeman je příznivcem progresivního zdanění, které kromě rozpočtové funkce plní i tu sociální, neboť snižuje rozdíly mezi nejvyšší a nejnižší příjmovou skupinou.

Podrobněji:
Zemanův recept na prosperitu: Odbornost a progresivní daň
Šmucler: My bohatí státu pomůžeme. Ne ale tomu, kde se rozhazuje

Společnost směřuje podle Zemana k podvyživené střední třídě

Zemanovi vadí, že vinou politiky nynější vlády míří Česko k symbolické hrušce s úzkou skupinou bohatých, podvyživenou střední třídou a širokou skupinou lidí s nízkými příjmy, kteří ztratili naději na lepší život. „Směřujeme k hrušce, ale já chci cibuli," uvedl expremiér. Cibule je v tomto přirovnání symbolem společnosti se silnou střední třídou.

Za nereálné považuje srovnání české a švédské ekonomiky ředitelka nezávislé poradenské společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. „Existují úplně jiné výchozí předpoklady. Švédsko je významným exportérem nerostných surovin, česká ekonomika nic srovnatelného vyvážet nemůže. Také srovnání struktur průmyslu a služeb je úplně odlišné," poukazuje pro ParlamentníListy.cz Šichtařová.

Švédská daňová cesta by u nás vedla ke zpomalení ekonomiky

Podle liberálního ekonoma Jiřího Schwarze si Zeman pouze přeje, aby v Česku panovaly takové poměry jako ve Švédsku. „Ale to je úplně jiná ekonomická úroveň, jiná vymahatelnost a vynutitelnost zákonů. Ve Švédsku je velmi dobré podnikatelské prostředí, žádné byrokratické překážky. Dodržují se zákony, když ne, následuje rychlý trest. To je naprosto nesrovnatelné," říká pro ParlamentníListy.cz Schwarz.

„Kdybychom okopírovali švédský daňový systém, tak by to naši ekonomiku zadusilo," tvrdí Šichtařová s tím, že se v severském provedení nedá hovořit o boření mýtu, ale o jeho potvrzení, Švédsko se právě vysokými daněmi připravilo o velkou část domácích firem, které jsou kvůli tomu registrovány v zahraničí. „Pokud bychom zvýšili daně, vedlo by to v našich podmínkách k výraznému zpomalení ekonomiky," dodává třetí nejcitovanější česká ekonomka minulého roku.

Nejdříve pohnout s bojem proti korupci, pak uvažovat o zvýšení daní

Aby si stát uloupl v podobě daní větší díl si nepřeje ani bývalý děkan národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. „Při vysoké míře korupce bychom pokračovali v zakázkách, které jsou předražené a hradí se z obecních či státních peněz. To by se nejdříve musela vyřešit korupce než dávat byrokratům do rukou další zbraně v podobě vyššího přerozdělování," obává se Schwarz, že vyšší daně by stejně jen spolykala všudypřítomná korupce.

Připomíná přitom, že při posledním hodnocení míry korupce, které zveřejňuje mezinárodní organizace Transparency International, je Česko až 53., zatímco Švédsko je díky politické stabilitě, dlouhodobé kontrole, regulaci střetů zájmů a fungujícím veřejným institucím řazeno mezi absolutní špičku nejméně zkorumpovaných zemí.

Sledujeme téma KORUPCE
Klaus studentům: Je třeba rozlišit korupci od "her na korupci"

Přerozdělovací procesy jen odírají střední třídu

Na rozdíl od Zemana si liberální ekonom netroufne tvrdit, zda vývoj u nás opravdu spěje k úzké skupině bohatých, podvyživené střední třídě a široké skupině lidí s nízkými příjmy. Vyšší daně by ale podle něj poškodily především ty, jimž chce expremiér pomoci. „Právě vyššími daněmi a vinou přerozdělovacích procesů střední třída chudne," tvrdí Schwarz.

K věci:

Zemanův recept na prosperitu: Odbornost a progresívní daň 

Důchodce Zeman: Česko jde jinam, než jsem chtěl 

Daňová reforma Kalouska? Podnikatele dostane do hrobu, tvrdí Mládek

Foto: Hans Štembera

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Chytré domácí spotřebiče používá 15 % domácností

10:22 Český statistický úřad: Chytré domácí spotřebiče používá 15 % domácností

Ve druhém čtvrtletí roku 2024 používalo internet 9 z 10 obyvatel Česka starších 16 let. Tři čtvrtiny…