Jako houby po dešti rostou v Česku počty ombudsmanů. Vedle parlamentního, tzv. pravého, který je veřejným ochráncem práv a je státem pověřen k řešení stížností jednotlivců na jednání veřejné správy, se objevují i další. V živé paměti je zřízení funkce ombudsmana u státem dotovaných Českých drah, kterou obsadil bývalý ředitel pražské ZOO Petr Fejk.
Když se na veřejnost dostala informace o jeho čtvrtmilionovém platu, Fejk po necelých čtyřech měsících ve funkci raději odešel, i když s konkurenční doložkou, díky níž ho na odchodu hřála částka kolem dvou a půl milionu korun.
Politici Věcí veřejných si v ombudsmanech libují
Ve funkcích ombudsmana našli zalíbení především politici Věcí veřejných. Právě za úřadování jejich neoficiálního lídra Víta Bárty v čele ministerstva dopravy Fejk u Českých drah nastoupil, když byl ministrem vnitra Radek John, vznikl v dubnu minulého roku v rámci Strategie vlády v boji proti korupci na období let 2011 a 2012 institut ombudsmana Policie České republiky.
I když John přežil ve funkci ministra vnitra vznik ombudsmana policie jen o pár dnů, jeho nástupce Jan Kubice tuto funkci nezatratil. Ba naopak. Jen dosavadní ombudsmanku Taťánu Peškovou nahradil od 1. září Blankou Besserovou, manželkou tehdejšího ministra kultury za TOP 09 a STAN.
Tejcova kritika protlačování blízkých nic nezměnila
Tento krok tehdy velice rozlítil stínového ministra vnitra sociální demokracie Jeronýma Tejce, který ho označil za skandální záležitost. „Je to typický příklad nepotismu, tzn. protlačování příbuzných či blízkých osob do funkcí,“ uvedl tehdy Tejc pro deník Právo s tím, že člověk, který má blízko k ministrovi, by neměl být dosazován do funkcí, které jsou vybírány jiným ministrem téže vlády.
Manželský svazek s tehdejším ministrem kultury však zřejmě nebyl jediným důvodem, proč si ji ministr vnitra jako ombudsmanku vybral. Ještě v době, kdy Kubice vedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, mu tehdy ještě pod jménem Kosinová dělala tiskovou mluvčí. A ve struktuře ministerstva vnitra je ombudsmanka Besserová nynín přímo podřízena ministru Kubicemu.
Šéf hasičů návrh na zřízení funkce ombudsmana přijme
Šéfovi resortu odpovídá za nestranné a řádné prošetření všech podnětů policistů i zaměstnanců policie. Kromě prověřování podnětů, formulování stanovisek a doporučení ministrovi předkládá mimo jiné pololetní zprávy o své činnosti. Ombudsmanovi policie ale nepřísluší řešit stížnosti ani trestní oznámení občanů na příslušníky Policie ČR.
V resortu vnitra však nemá zůstat jen u policejního ombudsmana, vzniknout má také hasičský. „Je to v jednání. Ministerstvo vnitra dalo návrh na vytvoření funkce ombudsmana a generální ředitel Hasičského záchranného sboru to akceptuje,“ potvrzuje pro ParlamentníListy.cz informace Ivana Svitáková, tisková mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Besserová bude vedle policistů naslouchat i hasičům
V těchto dnech se dolaďují podrobnosti toho, za jakých podmínek bude ombudsman hasičů fungovat. „Byl předložen návrh na jedno jméno, ale protože je to zatím ve stadiu návrhu, tak ho zveřejňovat nebudeme,“ nechce Svitáková prozradit, kdo by se jím měl stát. Mezi hasiči se však proslýchá, že se svými podněty a stížnostmi budou chodit za stejnou osobou a že Besserová bude vedle policejní i hasičskou ombudsmankou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih