Hegerovi se nepodařilo zdravotníky zkrotit. Odbory hrozí stávkou dál

06.09.2010 13:21 | Zprávy

Zdravotničtí odboráři na pondělní schůzce ministra zdravotnictví nepřesvědčili, aby se za ně postavil na vládě. Ministr práce a sociálních věcí totiž hodlá zavést nové tabulkové platy. Lékaři tak díky tomu dostanou o mnoho méně peněz. Heger ale neustoupil ani o píď, lékaři proto hodlají spolu s dalšími státními zaměstnanci stávkovat.

Hegerovi se nepodařilo zdravotníky zkrotit. Odbory hrozí stávkou dál

Jako jeden muž se snažili dnes přesvědčit vyslanci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP) ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Zásadně totiž nesouhlasí s návrhem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka na změnu odměňování a snížení platových tarifů pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách. Podle odborářů by třeba zkušený lékař s delší praxí mohl přijít až o 13 tisíc korun měsíčně.

Jenže ministr se přemluvit nedal a úmysl měnit tabulky potvrdil. Navíc Heger ujistil odboráře, že i když mají nové tarify platit od 1. ledna, mohu návrh novely zákoníku práce připomínkovat až do prosince. Stejnou cestu jim doporučil v případě vládního nařízení, které má upravovat další odměňování zdravotníků.

"Já si nemyslím, že by mělo dojít k poklesu platů až na tabulkovou úroveň, to by bylo drastické. Chápu,že to berou odboráři jako políček, který jim vláda dala a nebudou s tím souhlasit. Než však zákon projide poslaneckou cestou, dostal jsem příslib od vlády, že bude ještě prostor k tomu, aby se jednalo o určitých úpravách," řekl Heger po jednání.  

Odboráři se ale obávají, že takový postup by se do projednávání zákona sněmovnou nestihl.

Zda a jestli vůbec budou skutečně zdravotníci stávkovat spolu s dalšími zaměstnanci státního sektoru, se ale odbory rozhodnou až po večerním jednání s premiérem Petrem Nečasem.

LOK: Může dojít ke zhoršení kvality péče

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce ušetřit desetinu výdajů na platech, proto navrhlo snížit o desetinu platové tarify a provést změnu v tarifních tabulkách. Změny by se dotkly také části pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Proti není jen OSZSP, ale i Lékařský odborový klub (LOK) či Česká lékařská komora (ČLK). Varují právě před ztrátou pro české zdravotnictví; s odchodem kvalitních pracovníků může dojít i ke zhoršení kvality poskytované péče ve zdravotnictví a sociálních službách.

Rath i Kubek tvrdí: všude po našich lékařích sáhnou

Například prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že lékaři už toho mají plné zuby a tento návrh je jasným signálem: "Buď si vybojujete důstojné platy silou, nebo emigrujete." Před nebezpečím pro zdravotnictví varuje i jeho stínový ministr David Rath: "Lékařů je nedostatek všude v Evropě a všichni rádi sáhnou po našich zkušených lékařích."

Další jednání s ministrem Hegerem je v plánu 20. Září.

Večer má plánované snížení platů ve státní sféře řešit s odbory premiér Petr Nečas. Jak ale ráno Radiožurnálu řekla předsedkyně odborové organizace Alena Vondrová, výsledek nebude mít prý vliv na chystanou demonstraci 21.září.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

7:14 Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

Od tohoto týdne je v Registru zastupování (REZA), spravovaném Digitální a informační agenturou (DIA)…