Já tam byl tak nešťastnej... Bohumil Doležal vzpomíná na "federál"

04.09.2010 11:23 | Zprávy

Podle politologa Doležala se vysoká politika nedá dělat jinak, než jako svinstvo. On sám tak pro ni prý nemá buňky.

Já tam byl tak nešťastnej... Bohumil Doležal vzpomíná na "federál"

Hostem pořadu Českého rozhlasu Rádio na přání byl v minulém týdnu politolog Bohumil Doležal.

Ten se v něm vyjádřil nejen ke svému někdejšímu působení v politice a její současné podobě, ale i roli moderního českého národa v evropském kontextu, jeho vývoji i současným problémům.

Jen a jen svinstvo 

A Doležal si v hodnocení české politiky rozhodně nebral servítky. "Vysoká politika se dá dělat opravdu jenom jako svinstvo," prohlásil politolog lapidárně s tím, že i přesto mu přijde pouze 15procentní podíl lidí, kteří se o politiku zajímají, jako příliš nízký.

Politolog v Českém rozhlase ale zavzpomínal i na své vlastní působení v politice, které zhodnotil se sobě vlastním sarkasmem.

Parlamentní neštěstí 

"V parlamentu jsem byl nešťastnej, hlavní náplní mé činnosti bylo bloumání po chodbách," ironicky se pousmál Doležal s tím, že v devadesátých letech byla úroveň českého parlamentu velmi nevalná.

"Když jsem tam přišel, neměl jsem žádnou představu o tom, co parlament dělá," prozradil dále politolog, který se po svých negativních zkušenostech z parlamentu i Federálního shromáždění, kde též působil, odebral na vládu -  v devadesátých letech působil coby šéf poradců tehdejšího premiéra Václava Klause.

Politické schopnosti? Nula 

Tuto funkci si v rozhovoru pochvaloval, neboť podle něj nebyla politická, ale spíše úřednická. "A moje schopnosti pro praktickou politiku jsou mizivé, takřka nulové," vysvětlil posluchačům Doležal, proč byl jeho odchod z parlamentu do vlády vítězstvím.

Politolog se ale v rozhlase hovořil kromě svých politických zkušeností a stavu politiky v současnosti také o jejím historickém zakotvení.

Klíčové 19. století 

"Rozhodující bylo, jak se znovu vytvořil nový český národ začátkem 19. století, orientoval se na západ,ač s různými slabinami," popsal politolog ustavení moderního státu.

Ten se stal podle něj sice státem vyspělým, přesto však musí překonávat zavedené křivdy z minulosti.

Rozštěpení Češi 

"Problém je v tom, že česká orientace byla určitým způsobem rozštěpena, to je vidět na Masarykovi," podotkl Doležal s tím, že právě Masaryk sice zdůrazňoval západní orientaci, zároveň mluvil o slovanství.

A rozštěpenost je podle politologa znatelná i v současnosti, kdy lze Česko považovat za jakýsi most mezi východem a západem Evropy.

Nechuť k radaru 

"Z toho plyne nechuť k věcem jako je radar, neschopnost se rozhodnout, to máme v sobě," zauvažoval politolog nad původem nerozhodnosti české povahy.

Doležal podepsal Chartu 77 a podílel se na vydávání samizdatových časopisů a sborníků. Za minulého režimu pracoval v pomocných profesích, po revoluci se etabloval jako politolog. 

Více čtěte:

Kritizujeme, a sami o řešení Romů jen žvástáme, píše Doležal 

Foto: Wikipedie.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

11:14 Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

Podle výsledků Sčítání 2021 žila polovina obyvatel Česka v obci, kde měla v době narození své bydliš…