Sedmnáctý listopad před jedenadvaceti lety převrátil život naruby všem tehdejším významným funkcionářům KSČ. Jejímu kdysi prvnímu muži Miloši Jakešovi je dnes osmaosmdesát a nic ho nezviklá v přesvědčení, že se tehdy měli lidé lépe. „Dnešní doba je zlá a hodně lidí si to uvědomuje," řekl Jakeš pro ParlamentníListy.cz u příležitosti Slavnosti Haló novin.
Před revolucí byl nejmocnějším mužem Československa, protože byl od prosince 1987 až do sametové revoluce generálním tajemníkem ÚV KSČ. Po pádu režimu proti němu bylo vedeno trestní řízení kvůli jeho činnosti po srpnu 1968, ale později bylo zastaveno. Nyní žije ve své vile v pražských Dejvicích, z níž příliš nevychází, ale prvomájové oslavy si ujít nikdy nenechá, stejně jako Slavnosti Haló novin.
Podle Jakeše tlačí vláda nejširší vrstvy do ještě horší situace, než už jsou
Na těch letošních zkritizoval nynější mocné. „Vláda nemá žádné konkrétní vize, aby tu krizi skutečně překonala. A chce ji překonat jen tím, že stále tlačí ty nejširší vrstvy, které na tom nejsou nyní dobře, do ještě horší situace. Její politika není politika těch dolních deseti miliónů, ale těch zbývajících, těch bohatých," rozzlobil se Jakeš na současný koaliční kabinet Petra Nečase.
Kromě Jakeše je jediným žijícím z tehdejší politické elity Miroslav Štěpán, který zastával funkci vedoucího tajemníka pražské KSČ. Stal se jedním z mála komunistů, kteří byli za své činy odsouzeni. Odseděl si jedenáct měsíců za zneužití pravomoci veřejného činitele, protože při tzv. Palachově týdnu nařídil policistům potlačit demonstrace všemi možnými prostředky.
Štěpán žije kousek za Prahou a politikou se už nezabývá
Po revoluci Štěpán podnikal především jako poradce ruských firem u nás. V roce 1996 i 1998 kandidoval do Senátu, ale ani v jednom případě na Bruntálsku neuspěl. V pětašedesáti letech žije v luxusní vile v Mukařově u Prahy. Politikou se v poslední době, kdy musel překonávat i vážné zdravotní problémy, už nezabývá.
Tehdejší prezident Gustáv Husák zemřel v Bratislavě den po druhém výročí sametové revoluce ve věku osmasedmdesáti let. Poslední předseda federální vlády Ladislav Adamec kandidoval v roce 1996 do Senátu na Ostravsku, ale neuspěl. Skonal po dlouhé nemoci v roce 2007 coby osmdesátiletý. Předseda Federálního shromáždění a jeden z iniciátorů zvacího dopisu ze srpna 1968 Alois Indra zemřel v srpnu 1990 v devětašedesáti letech.
K věci:
Tolik lidí bez práce? To by za socialismu nebylo, zlobí se Jakeš
Milouš Jakeš, smáli se delegáti Vodrážkovi
Milouš Jakeš Vodrážka improvizoval. Neposlechl rady
Foto: Zbyněk Pecák
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník