Největším tahákem poslední doby je benzín a nafta, které jsou u sousedů v průměru o tři až pět korun levnější než u nás. Dále lákají levnější mléčné výrobky a také řada potravin, která se pohybuje v podobných cenových relacích jako u nás, ale v podstatně vyšší kvalitě. Na pováženou je, že dříve jezdili občané ČR nakupovat levnější zboží do Polska, zatímco Němci a Rakušané vyráželi na šetrné nákupy do Česka. Teď je tomu naopak.
Prazdroj v Bavorsku levnější než v Plzni
„Lidé skutečně jezdí nakupovat do zahraničí a řekl bych, že dost masově. Je dost paradoxní, že lahvový Prazdroj stojí v Bavorsku méně než v Plzni. Lidé, kteří bydlí v blízkosti hranic, již dnes jezdí do Německa pro základní potraviny a to kvůli ceně i kvalitě. Ti dál od hranice do Německa zajíždějí na nákup značkového sportovního oblečení a podobných věcí," říká pro ParlamentníListy.cz hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).
„Další problém, který nastal, je zásadní úbytek klientů benzínových pump. Dříve k nám jezdili z Německa nakupovat, teď je trend opačný. Po zvýšení DPH lze předpokládat, že trend nákupů, především potravin ještě zesílí a to nejen směrem do Německa, ale i k ostatním sousedům," dodal Chovanec.
- TÉMA: DPH
Pro svačinu přes hranice
„Neřekl bych, že nějak mnoho lidí jezdí nakupovat potraviny do Rakouska, ale už tu takoví jsou. Více než potravin se to zatím týká pohonných hmot. Obávám se, že s vyšší daní na potraviny stoupne výrazně i počet lidí, kteří díky možnosti zahraničních nákupů budou jezdit pro jídlo do ciziny. Bohužel to zasáhne české obchodníky," sdělil pro ParlamentníListy.cz hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).
„Jezdím tankovat do Rakouska a také tam nakupuji jídlo, stejně jako všichni v okolí. Mnoho lidí si zajede do Rakouska i pro svačinu, protože se jim to vyplatí," tvrdí poslanec ČSSD za Jindřichův Hradec Vítězslav Jandák, který bydlí kousek od rakouské hranice.
Společnost Lidl, která je jedním z největších provozovatelů supermarketů, však odliv zákazníků v ČR necítí. „Naše společnost nic takového nezaznamenala," sdělila tisková mluvčí Lucie Borovičková
Potraviny jsou v zahraničí lepší
Předseda České agrární komory Jan Veleba o tom ví. „Lidé jezdí pro potraviny do zahraničí, ale nemyslím, že by to české pěstitele mohlo nějak ohrozit, protože 35 procent potravin dovážíme. Obzvláště obilí a maso jde ven a pak se dováží hotové výrobky. Pro příklad, před vstupem do Unie jsme vyváželi 1000 tun obilí, teď je to 2 600 tun," uvedl pro ParlamentníListy.cz Veleba.
U potravin podle něj nejde jen o cenu, ale také o kvalitu. „Kvalita potravin v Česku a takzvaných západních zemích je jiná, klidně i u stejných značek. Řetězce nadiktují cenu a náš potravinář dá do výrobků náhražky, aby se vešel do ceny. Německý to neudělá, na něj si řetězce tlačit nedovolí. V totožném kečupu v Česku je 25 procent rajčat, v Německu to je osmdesát procent," vysvětluje Veleba.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban