Jurečka (KDU-ČSL): Sůl nad zlato aneb děti mají právo na zdravé potraviny

15.03.2012 15:07 | Zprávy

V posledních dnech nás média informovala, že některé potraviny dovezené z Polska obsahovaly průmyslovou sůl.

Jurečka (KDU-ČSL): Sůl nad zlato aneb děti mají právo na zdravé potraviny
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka

Producenti těchto potravin tak chtěli ušetřit peníze, protože tato sůl je levnější. Rčení z pohádky sůl nad zlato uvedené do praxe. Možná by se spíš hodila dobrá rada, než zlato. A tu ministr zemědělství Bendl zjevně nedostal. Jeho snaha o odebírání vzorků k nám dovážených výrobků z Polska je pozdní a absurdní a to především proto, že chce nejprve začít s touto aktivitou v Moravskoslezském kraji, jako kdyby potraviny z Polska mířily pouze do regálů na Ostravsku. Přitom v Olomouckém kraji by se nějaká potravina z Polska určitě našla také. Navíc testovat tepelně opracovanou potravinu a zjišťovat, jestli sůl v ní obsažená není původně průmyslová je úplný nesmysl.

A jaká je tedy ta dobrá rada? Ministr Bendl by měl okamžitě vyzvat kompetentní úřady v Polsku, aby zveřejnily seznam potravinářských zpracovatelů, kteří tuto sůl používali. To je standardní postup. Pokud by tuto výzvu polské úřady nevyslyšely, pak měl okamžitě zakázat dovoz všech polských potravinářských produktů, které mohou tuto sůl obsahovat. Věřím, že v ten okamžik by polská strana okamžitě onen seznam našemu ministerstvu zemědělství poskytla. A český konzument by se konečně mohl dozvědět, které potraviny nemá kupovat. Takto je odkázán pouze na „svůj instinkt“. Vláda má  chránit naše kvalitní výrobce potravin,  zdraví obyvatel a hlavně těch nejmenších, kteří jsou nekvalitní potravinou nejvíce ohroženi. Je to jen o kvalitní úřednické a politické práci. A ta na české pravici evidentně chybí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní zemědělské muzeum: Stará garda kuchařů a cukrářů představila menu světové výstavy Expo v Ósace

11:27 Národní zemědělské muzeum: Stará garda kuchařů a cukrářů představila menu světové výstavy Expo v Ósace

Ve čtvrtek 24. dubna bylo na tiskové konferenci v Národním zemědělském muzeu (NZM) v Praze představe…