Řada známých osobností v čele s knězem Tomášem Halíkem či herci Jiřím Suchým nebo Jitkou Molavcovou před nedávnem napsala dopis ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) a šéfu vlády Petru Nečasovi (ODS) a apelovala na vyřešení zdravotnické krize s tím, že podporuje zájmy lékařů a kampaň Děkujeme, odcházíme.
Nárožný či Macek proti lékařům
Jiní zástupci veřejného života, třeba herec Petr Nárožný nebo bývalý politik Miroslav Macek, se však staví naopak proti lékařům. Ti podepsali dokonce petici, která jejich akci odsuzuje jako nemorální a apeluje na vládu, aby neustupovala. Zveřejnil ji server reflex.cz.
„Jsme pobouřeni skutečností, že platové požadavky může prosadit jedině ta skupina zaměstnanců, která má z povahy své profese značnou moc brát si nezúčastněné spoluobčany za rukojmí a vydírá celou společnost tím, že je schopna ohrozit zdravotní péči hromadným a organizovaným odchodem, " píše se mimo jiné v petici, pod kterou bylo v pátek odpoledne téměř 12 tisíc podpisů.
Doležal: Doktoři mě nas*ali
Vznik petice vysvětlil ParlamentnímListům.cz právě novinář Reflexu, J.X. Doležal. "Tím malým lidským důvodem je, že mě strašně nas*ali ti doktoři tím, jak vydírají přes pacienty s tím, že jiné profesní skupiny, které jsou stejně znevýhodňované jako doktoři v nemocnicích se tak prostě nezachovaly. A tím myslím zdravotní sestry," sdělil.
K petici zveřejněné na serveru reflex.cz se připojil i deník Blesk. Obě periodika vydává společnost Ringier Axel Springer.Text petice:
Protest proti kapitulantství
před nátlakem lékařských odborů, jejichž metody považujeme za morálně nepřijatelné.
„My, níže podepsaní občané, protestujeme proti tomu, že vláda České republiky ustupuje nepřijatelné metodě nátlaku Lékařského odborového klubu na zvýšení platů ve zdravotnictví.
Jsme pobouřeni skutečností, že platové požadavky může prosadit jedině ta skupina zaměstnanců, která má z povahy své profese značnou moc brát si nezúčastněné spoluobčany za rukojmí a vydírá celou společnost tím, že je schopna ohrozit zdravotní péči hromadným a organizovaným odchodem. Taková metoda je morálně zcela nepřijatelná. Je v rozporu s elementárními hodnotami spravedlnosti a rovnosti před zákonem, na nichž stojí naše demokracie.
Vládní ústupky vůči lékařským odborům vytvářejí alarmující precedens, podle něhož všichni ti, kteří mají ve své moci bezpečnost, zdraví i životy lidí, si vydobudou postavení občanů nadřazené kategorie. Jejich ohodnocení se totiž nebude odvíjet od individuálních schopností a pracovního výkonu, nýbrž od toho, jakému množství lidí jsou schopni svým protestem ublížit.
Naopak občané, kteří přispívají k dobru společenského celku v mnoha jiných profesích, kupříkladu v oblasti školství a vzdělávání, pak zůstanou podhodnoceni, neboť by jejich protest nikoho neohrozil na životě či zdraví, a tudíž nemají patřičnou sílu prosadit totéž.
Apelujeme na vládu, aby podobným praktikám vydírání neustupovala. Vyjadřujeme přesvědčení, že právní stát nesmí preferovat silnější skupinu zaměstnanců na úkor slabších skupin. Aby ti, kdo mohou ohrozit chod zařízení nezbytných k zajištění pomoci lidem v nemoci či nouzi, měli vyšší ohodnocení jen pro svoji vyšší schopnost ohrožovat spoluobčany.
Na lékaře z Lékařského odborového klubu apelujeme, aby si uvědomili svoji společenskou zodpovědnost a již nikdy nepoužívali pacienty, nově narozené děti či umírající lidi jako rukojmí pro své platové požadavky."
Více čtěte:
Petice proti kapitulantství. Lékaři mě nas*ali, přiznává J.X.Doležal
Odborář Engel: Nedávali jsme výpovědi proto, abychom přijali ohlodanou kost
Foto: fnbrno.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas