Klaus udělil milosti Mrázkovým a Pitrovým lidem

13.01.2010 9:13 | Zprávy

Prezident Václav Klaus udělil v minulosti milost čtyřem lidem, kteří patřili do okruhu přátel či známých zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Klaus udělil milosti Mrázkovým a Pitrovým lidem

Podle deníku dostali milost Karel Steiniger, Miroslava Pragerová, Jarmila Morávková a Jan Kondler, kteří se dopustili převážně daňových a úvěrových podvodů. Prezidentův kancléř Jiří Weigl tvrdí, že prezident o vazbách těchto lidí na Mrázka a Pitra nevěděl.

"Myslím, že tohle tušit nemůže nikdo. To z té žádosti nepoznáte. S kým ten člověk obchodoval, s kým je kamarád," řekl kancléř. Neví, proč prezident u zmíněných čtyř lidí přihlédl k humanitárním a zdravotním důvodům. "Pan prezident nad každou milostí sedí sám a sám to zvažuje," prohlásil Weigl.

Steiniger byl obchodní partner Pitra, Pragerová po Pitrovi spravovala firmu a Morávková a Kondler jsou spolupracovníci Mrázkova významného obchodního partnera Richarda Morávka.

Téměř u všech byla důvodem nemoc

Steinigerovi dal Klaus milost v roce 2004, protože prý trpí závažnou nemocí, přestože o tom pochyboval dokonce i soud. Pragerová ji dostala o tři roky později, aby se mohla starat o své děti. Zdravotní stav byl důvodem toho, proč Klaus udělil v roce 2008 milost i Morávkové a Kondlerovi.

Ovšem jak napsal deník, Weigl vyloučil, že by milosti Klausovi někdo doporučoval - třeba poradci nebo přátelé z tenisu. "Pan prezident bere funkci vážně a zodpovědně. Je nemyslitelné, aby šel na ruku svým kamarádům. To vylučuji," prohlásil kancléř.

Mrázka zastřelil neznámý pachatel v lednu 2006. Podle bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká loni nařídila pokračovat ve vyšetřování jeho vraždy.

Uprchlý podnikatel Pitr dostal minulý týden v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi Setuzy a Milo Surovárny z roku 2000 souhrnný trest šest let vězení. Verdikt vynesl pražský městský soud. Pitr byl již v roce 2006 odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení nenastoupil a od roku 2007 se zřejmě skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM informuje o aktuálním stavu nakládání s areálem Hanáckých kasáren v Olomouci

22:03 ÚZSVM informuje o aktuálním stavu nakládání s areálem Hanáckých kasáren v Olomouci

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) byl dne 11. října 2024 Univerzitou Palackéh…