Jaroslav Kubera, který nikdy nebyl velkým fanouškem Evropské unie, pokládá rok 2011 za určité potvrzení jeho názorů.
„Tento rok nám totiž přinesl nakročení EU k svému rozpadu – o tom asi nikdo příliš nepochybuje – i když tomu mnozí před několika měsíci možná ještě nevěřili,“ řekl ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Kubera.
Podle něj je to důsledkem toho , že nástup jedné krize střídá nástup krize další a ta s sebou opět může přinést krizi ve všech možných formách. „U nás se zatím daří těm největším důsledkům čelit třeba se to podaří i v příštích letech. Podle mě totiž důležitým nástrojem k tomu je prosazení vládních reforem. Ano, možná mají chyby, ale musí být, abychom se zcela nepropadli. Možná, že já osobně bych s rizikem nastupující krize prosazoval i úspory na různých úřadech – včetně ministerstev. Jejich počet u nás bych snížil na polovinu,“ pokračuje dále senátor Kubera.
V současné době je podle Kubery problémem také to, že svět začíná ovládat v plné míře virtuální realita – která může být záměrně posouvána, pozměňována a být zcela jiná, než skutečnost. „Den staré zprávy jsou dnes již hrozně moc staré – za těch 24 hodin se jejich obsah může zcela zásadně změnit v opak anebo tedy být jen staré – tedy absolutně neaktuální. Možná že to ovlivňuje i tok dějin, i když u nás bychom se měli hlavně zamyslet nad tím, co vstřebáváme. Neustále jsme bombardováni tím , jak je u nás hrozná korupce, vztahy, úředníci, předpisy, zákony a tak dále…Pod vlivem takovéto denní masáže jsme pak vystaveni pocitu, že je to u nás snad nejhorší na celém světě. To ale tak přece vůbec není! Ty věci, co se dějí u nás, se dějí všude…“ konstatuje v komentáři pro ParlamentníListy.cz Kubera.
Neblázněte a nepodléhejte panice, říká Kubera
Podle něj by tedy měli mít Češi i pro příští rok na paměti hlavně několik zásadních pravidel. „Nepodléhat panice, kterou mohou někdy i vyvolávat média či jiná společenství, nebláznit a šířit dál hlavně to dobré…Možná jinými slovy, ale s touto podstatou o tom mluvil kdysi jak nedávno zemřelý Václav Havel, tak i současný prezident Václav Klaus,“ řekl dál senátor Jaroslav Kubera.
Na chvíli se pak zastavil právě u Václava Havla, který byl pohřben den před Vánocemi. „Byl výrazná osobnost, o tom se nedá pochybovat. Ovšem zejména mladí lidé, kteří těžko mohli vnímat jeho politickou roli v době Sametové revoluce, jelikož byli malí anebo ještě nebyli vůbec na světě, tudíž znají Havlovu disidentskou minulost opět jen často podle ústně předávaných informací, by si měli dát tu práci a vyhledat si v archívech něco konkrétního. Například Havlův projev na sjezdu spisovatelů v roce 1967 – myslím, že by mnohé pochopili a viděli zase v poněkud jiných souvislostech,“ upozornil senátor Kubera.( Za svůj tehdejší kritický projev na sjezdu byl Havel vyškrtnut z kandidátky do Ústředního výboru Svazu spisovatelů).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová