Když byl Kubice tázán, zda by dokázal pojmenovat tři základní příčiny etnické řevnivosti v některých městech, moc neváhal. "Určitě je to vznik soukromých i městských ubytoven, nekomunikace a vzájemné podezřívání mezi majoritou a menšinami. No a pak taky naprosté podcenění volnočasových aktivit pro mládež i dospělé," řekl. Příklad Obrnic ho prý velmi inspiruje. "V tom, že budou obě skupiny dělat aspoň některé věci společně, v tom vidím obrovskou šanci," dodal.
SLEDUJEME téma: Romové
Starostka Drahomíra Miklošová (ODS) Kubiceho provedla obcí, která ještě před pár lety platila za jedno z nejproblémovějších míst severních Čech. Teď se tam čerpají evropské dotace a starostka město řídí pevnou rukou. V kulturním středisku, přestavěném z bývalé školy, se s ní ministr musel podívat i na půdu a do sklepa.
"Trošku si připadám jak ve filmu Dobývání divokého západu, protože paní starostka snese srovnání se šerifem z westernu z 50. let," glosoval to před novináři s úsměvem Kubice. "Tohle je cesta. Za těch šest let se tu podařilo něco vytvořit, investuje se tu smysluplně," dodal.
Samosprávy problémových měst si podle Kubiceho mohou za problémy do značné míry samy svou nečinností. "Chce to dávat práci 12 nebo 14 hodin denně, nesedět jen v kanceláři a jezdit všechny projekty co nejvíc konzultovat s jinými," popsala svůj recept starostka. Drobná kriminalita podle ní Obrnické občas potrápí, nejde ale o nic neřešitelného a situaci dokáže vyřešit komunikace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk