Kupčení s voličskými hlasy v Krupce projedná Ústavní soud

05.01.2011 9:32 | Zprávy

Stížností na verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem v souvislosti s průběhem komunálními voleb v Krupce na Teplicku se bude zabývat Ústavní soud. Autorům stížnosti vadí, že soud nepovažuje kupčení s voličskými hlasy za nezákonné.

Kupčení s voličskými hlasy v Krupce projedná Ústavní soud

Není ale jisté, že soud vyhlásí svůj nález ještě dnes. Může jednání přerušit a rozhodnutí odročit na později.

ÚS rozhoduje kvůli stížnosti zvolených zastupitelů a neúspěšných kandidátů proti rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem, podle kterého se mají opakovat volby jen ve třech okrscích. Stížnost podala skupina zvolených zastupitelů a neúspěšných kandidátů z uskupení Zdravá Krupka, KSČM, Věcí veřejných, Dělnické strany sociální spravedlnosti a SPOZ.

Důvodem rozhodnutí soudu byla agitace v okolí volebních místností. Stěžovatelé ale poukazují také na údajné kupčení s hlasy, které krajský soud nepovažoval za důvod k zásahu.

Podle ústeckého Krajského soudu totiž poskytnutí finanční odměny za příslib odevzdání hlasu neodporuje volebnímu zákonu. Právě tato formulace vedla kandidáty a lídry politických stran a uskupení v Krupce k sepsání stížnosti k Ústavnímu soudu.

Možná bude muset krajský soud znovu rozhodovat

Nové hlasování ve třech okrscích je nařízeno na 8. ledna. Podle právníků vůbec nelze předjímat, zda a jak nález ovlivní již vypsané opakované volby. Záleží na tom, jaký nález soud vynese. Je také možné, že o dalším vývoji v Krupce bude muset znovu rozhodovat Krajský soud v Ústí nad Labem. Ústavní soud má pravomoc případně odložit vykonatelnost vyhlášených voleb.
    

Volby v Krupce vyhrálo Sdružení politické strany ČSNS a nezávislých kandidátů - Šance pro město. Získalo šest mandátů.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…