"Mašíni? To byli takoví gauneros. Typická je třeba příhoda z gymnaziálního lyžařského výcviku. Na něm si počkali na nenáviděného češtináře, zavilého komunistu, a pořádně mu nabouchali," zavzpomínal pro ParlamentníListy.cz bývalý spolužák z Gymnázia Jiřího z Poděbrad, architekt Jan Pavlíček.
SLEDUJEME téma Mašínové
Dodává, že právě atak na češtináře přišel později Ctirada draho. Obávaný profesor literatury a českého jazyka totiž na jeho prohřešek nezapomněl. A tak jej nenechal odmaturovat.
Kvér už od kolíbky?
Pavlíček se ale po úvodní rozpačité chvíli v lázeňské kavárně, kdy "třídí myšlenky", zasnívá a vzpomínky jej zavádí až do 40. let minulého století, kdy se s Mašíny přátelil. "Byli to bojovníci, velký vzor měli v tátovi (důstojník v prvorepublikové armádě, popravený nacisty v roce 1942, pozn. red.), chtěli být stejně slavní jako on, už na základce si hráli s kvérem, byli to takový dobrodruzi," říká někdejší přítel Mašínů i Paumera.
Psali jsme:
Huml k Mašínům: Vládě chybějí hrdinové. Tak odměňuje sprosté vrahy
Od kavárny Viola, v níž se téměř osmdesátiletý pamětník čile rozpovídal nejen o Mašínech, ale i o svém dalším příteli, Milanu Paumerovi, je to coby kamenem dohodil ke gymnáziu, které oba bratři navštěvovali. Sympatická budova s moderně vyzdobenými stěnami dává tušit, že i po více než šedesáti letech existence si zachovala privilegium elitnosti.
Forman, Passer...a Mašíni
Na to, že zde studovali kromě Ivana Passera, Miloše Formana a dalších celebrit i Mašínové, ale příliš neupozorňuje. Ani oni sami prý v žádném rozhovoru nezmínili, že ke vzdělání přišli právě zde, tak proč se jimi chlubit, vysvětluje redakci jedna ze zdejších pedagožek, která nechtěla být jmenována.
Psali jsme:
Sprostí vrahové Mašíni by měli být souzení, spílal Kováčik Vondrovi
Vondra nepřímo Klausovi. Chápe dějiny jako major Zeman
Zubová: Mašínové, Bašta...opravdu se pan premiér nepřeřekl?
Štětina: Komunisté nazývají Mašíny vrahy, nectí presumpci neviny
Outsideři a nafoukanci. Hrdinové ne
Ona sama, ač osoba z nejpovolanějších, neb už celá desetiletí kromě českého jazyka vyučuje právě dějepis, Mašíny za hrdiny rozhodně nepovažuje. Byli prý nafoukaní a co se týče školy, dokonce outsideři. Za hrdinství by tak jejich přechod hranic provázený i několika úmrtími rozhodně neoznačila. Sama prý navíc podepsala petici, která se staví proti vybudování busty dalšího člena odbojové skupiny bratří Mašínů, Milana Paumera.
Mašíny a komunisty neznají. Zato kritizují. Pedagog o mladých Češích
Ten se s bratry seznámil právě v Poděbradech. To, že zde spolu se sestrou a rodiči obývali řadový dvojdomek v ulici Na Chmelnici, dnes ví už jen málokdo. Obyčejný zděný dům se zahradou, před nímž stojí zašlý favorit, který už zřejmě nějaký ten pátek nikam nevyjel, nezdobí byť jediná informační cedule, jež by na pobyt významných postav české historie upozorňovala. Proč?
Další reportáže ParlamentníchListů čtěte ZDE
"Lála" kroutí hlavou
Starosta Poděbrad Stanislav Langr (VPP), místní oblíbenec přezdívaný familiárně Lála, absolvent téhož gymnázia jako Mašínové, jen krčí rameny. "Stačí teď ta záležitost kolem plánované pamětní desky a busty Milana Paumera. Petice proti ní už čítá pět set podpisů," upozorňuje v útulné pracovně svého úřadu hlava města.
Na přínos Mašínů pro českou historii se dívá rezervovaně. "Nepovažuji je za vrahy, ale za hrdiny také ne," říká sympatický muž středního věku, který se o problematiku odbojové skupiny dlouhodobě zajímá.
Politici? Ať raději mlčí. Podívejte na Šluknovsko
"Je nekvalifikované hodnotit jejich činy bez kritického zhodnocení doby, nepřipadá mi rozumné, když se k celé věci vyjadřují politici. Pokud představitelé státu něco deklarují, zejména v době, kdy na severu Čech bují násilí, nepovažuji to za příliš vhodné," sdělil redakci starosta. Také příliš nechápe oficiality, kterými byl provázen nedávný pohřeb Ctirada Mašína.
Uhl: Třetí odboj neuznávám, Mašínové jsou zloději
"Pokud tam chtěl pan Vondra a další jet, nic proti tomu. Ale měli tam jet soukromě, ne coby reprezentanti státu," sdělil redakci.
Mašínové jako klempíři. Hlavně, když jsou oběti
Mediální zájem spojený s dvěma bratry, kteří v jeho městě trávili mládí, mu velkou radost nedělá. Zejména pro jeho tendenčnost, spočívající ve zveřejňování fotografií mrtvého pokladníka a dalších. "Ale novináře svým způsobem chápu. Když klempíř udělá dobrou střechu, není to zpráva. Pokud z ní ale spadne...," uzavírá výmluvně povídání o Mašínech.
Bratři Ctirad a Josef Mašínové jsou známi svým ozbrojeným odbojem proti komunistickému režimu v Československu v letech 1951 až 1953 a posléze odchodem z komunistického Československa přes východní Německo do západního Berlína v říjnu 1953.
Při svém útěku z Československa zastřelili několik lidí. Právě tento čin se později stal terčem desítek diskuzí. Některými Čechy jsou považováni za hrdiny, jinými za vrahy.
Čtěte více:
Sochař Černý chválí vládu a Mašíny. Houby tomu rozumí, míní odborník
Ross Hedvicek: J. Mašín na Hrad a 5 milionů komunistů v ČR trefí šlak
Český emigrant z USA: Češi, proč pořád skuhráte, že nemáte peníze
Komentátor HN v Hyde Parku: Mašínové hrdinové, Zeman na hradě
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová