Nedávná smrt Ctirada Mašína, který je stejně jako jeho bratr Josef považován za kontroverzní osobnost, ukázala na několik faktů. Česká společnost i politika je výrazně polarizovaná, nejednotná a má problémy s vlastní identitou.
Studenti a mladí lidé ale prý podobné problémy neřeší. Podle vysokoškolského pedagoga a zároveň politika a lékaře Martina Jana Stránského totiž často ani netuší, kdo Mašínové jsou.
Vše o tématu Bratři Mašínové čtěte ZDE
"O komunismu se mladí lidé už přestávají dozvídat. Kauza Mašínů už jim skoro nic neříká, pokud z ní něco znají, pak jsou to možná ty dramatické momenty týkající se jejich obětí," uvedl pro ParlamentníListy.cz zástupce českého společenského života, který je i předsedou Konzultativní rady stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí.
Problematika zkreslené informovanosti o činech bratří Mašínů ale podle Stránského není pouze věcí mladých. Velký podíl na ní podle pedagoga mají i média, která často zdůrazňují oběti činů bratří Mašínů, namísto toho, aby celou záležitost zasazovala do kontextu.
Média dezinterpretují
"Média jsou nezralá stejně jako společnost, to ukazuje i často jednostranná interpretace kauzy bratrů Mašínů," uvedl Stránský, který se dlouhodobě zabývá životem Čechů pobývajících mimo svou domovinu.
V souvislosti s případem bratrů Mašínů je tak prý na místě hovořit nejen o kauze několika lidí, kteří svérázným způsobem bojovali proti socialismu, ale o jejím přesahu na celý český národ.
Mašínovský barometr
"Diskuze o smrti Ctirada Mašína je jistým barometrem naší společnosti. Nemáme jasno v hodnotách, identitě, minulosti...," dodal Stránský.
Stejně jako celá česká společnost a média je podle něho výrazně rozpolcena i česká politická scéna. "Je pozoruhodné, že na pohřeb pana Mašína jel ministr obrany, ale ne prezident. To je dost výmluvné," uzavřel pro ParlamentníListy.cz.
Bratři Ctirad a Josef Mašínové jsou známi svým ozbrojeným odbojem proti komunistickému režimu v Československu v letech 1951 až 1953 a posléze odchodem z komunistického Československa přes východní Německo do západního Berlína v říjnu 1953.
Při svém útěku z Československa zastřelili několik lidí. Právě tento čin se později stal terčem desítek diskuzí. Některými Čechy jsou považováni za hrdiny, jinými za vrahy.
Čtěte také:
- Politolog Bureš: Mašínové nejsou hrdiny. Šlo jim o vlastní blaho, ne o vlast
- Vondrův přítel z disentu: Zůstaň doma, Mašín nazval Havla kreténem
- Zemřel Mašín a nastala mela. Pro Nečase hrdina, pro Kováčika terorista
- Bratři Mašínové jsou národní stříbro, říká postrach komunistů Hučín
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová