Milan Jančík: Jak by měl vypadat program pravicové strany...

05.11.2012 7:34 | Zprávy

To je můj osobní dárek ke kongresu ODS - návod, jak by měl vypadat program pravicové strany.

Milan Jančík: Jak by měl vypadat program pravicové strany...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exstarosta Prahy 5 Milan Jančík

Program by měl být krátký, jasný, srozumitelný. Bez kliček a populismů. Měl by definovat konkrétní cíle a být ideově zakotvený. Měl by oslovovat přesnou cílovou skupinu voličů. Široké rozkročení někam až k levému středu je mýtus a ideový omyl.

Kde hledat základní postuláty? Samozřejmě v pojmech – svoboda, demokracie, právo a pořádek.

Co by měl takový pravicový program říkat o daních? Daň má být nízká s jednou sazbou. Má být definována jako programový cíl a má být jasně řečeno v jakém časovém horizontu a pomocí jakých prostředků toho cíle dosáhneme. Zdanění fyzických i právnických osob má být v důsledku stejné, nesmí zvýhodňovat či naopak diskriminovat jedny nebo druhé. Zdanění má být nejnižší možné k tomu, aby byl stát schopen plnil své základní funkce, které od něj jeho občané očekávají.

Co by měl říkat o státu, kraji nebo obci? Mají plnit jenom to, proč si je občané zřizují.  Stát řeší ochranu a obranu země, bezpečnost vnitřní i vnější, soudní systém, vymahatelnost práva, zahraniční politiku, základní nastavení ekonomických předpisů, základní nastavení sociálního systému pro potřebné a vlastní chod, svoji strukturu. K tomu potřebuje mimo Prezidenta, jako obecnou autoritu a vrchního velitele armády, Parlament v oblasti legislativní a normotvorné a Vládu v oblasti výkonné. Potřebuje předsedu vlády, ministra obrany, ministra spravedlnosti, ministra zahraničí, ministra financí a hospodářství, ministra sociálních věcí a ministra vnitra. Všechno ostatní není třeba řídit ze Strakovy akademie. Školství? Proč jej má řídit vláda? Kultura? Té je nejlépe, když do ní stát a hlavně politici vůbec nemluví. Místní rozvoj je podvod - na místní rozvoj máme kraje a obce. Doprava, životní prostředí či zemědělství potřebují vlastní rezorty jen proto, že v nich stát rozhoduje o věcech, o kterých by rozhodovat ve skutečnosti vůbec neměl. Měl by mít roli koordinátora a arbitra pro situace, kdy se regionální správci – tedy kraje nebo obce - nedohodnou. Pozice místopředsedů vlády a zbytečná ministerstva existují jen proto, aby měli „politici“ typu Karoliny Peake nebo ministra dopravy Dobeše kam usednout. Je třeba se podobných zbytečných funkcí zbavit a zeštíhlet státní strukturu a tuto střídmost přenést do krajů i do jednotlivých obcí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Milan Jančík - profil

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 13


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: nformační centrum Elektrárny Ledvice láká na velikonoční dílničky

10:34 ČEZ: nformační centrum Elektrárny Ledvice láká na velikonoční dílničky

Stalo se již tradicí, že před Velikonocemi se v Infocentru Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice konají t…