Někdo odstoupí, ale prašulky fuč. Skandál jménem IZIP pokračuje

18.11.2011 18:54 | Zprávy

Pondělní zasedání správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny musí rozhodnout, co bude dál s projektem elektronických zdravotních knížek IZIP, který už deset let financuje. Jednak půjde o to, zda má VZP koupit 46 procent akcií a získat tak většinový podíl ve společnosti, ale také o to, jestli se má celý projekt zastavit.

Někdo odstoupí, ale prašulky fuč. Skandál jménem IZIP pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Asi žádná soukromá firma by neuzavřela takové smlouvy, jaké podepsala Všeobecná zdravotní pojišťovna se společností IZIP během uplynulých deset let. Výsledkem je nefungující projekt elektronických zdravotních knížek, který už od VZP spolykal 1,8 miliardy korun a další stamiliony v příštích letech nejspíš od největší zdravotní pojišťovny ještě pohltí.

SLEDUJEME kauzu IZIP

Třicet členů správní rady VZP může ještě do pondělí zevrubně zkoumat výsledky zadaného auditu, který odhalil, že společnost fungovala jen jako překladiště peněz, které dál putovaly k firmám, jež už VZP jako vlastník knížek nekontroluje. Z výsledků auditu, o nichž informuje MF Dnes, vyplývá, že majitelé IZIP převedli autorská práva ke zdravotním knížkám už 1. srpna na firmu UNIQSOL.

Personální provázanost s firmami, do nichž tekly miliony

Zajímavě pak vyznívají údaje, že generální ředitel IZIP Jiří Pašek je členem představenstva UNIQSOL, provozní a výrobní ředitel IZIP Luboš Endrle dokonce předsedou představenstva UNIQSOL a finanční ředitel IZIP Miroslav Mišík figuruje ve společnosti UNIQSOL jako člen dozorčí rady.

Od července do září letošního roku uzavřela podle informací MF Dnes společnost několik smluv, jimiž se zavázala odebírat služby až do roku 2017 od zmíněné firmy UNIQSOL a také MD Access. Jen do UNIQSOL odteklo letos z firmy IZIP 21,4 milionu korun a do MD Access dokonce 66,5 milionu. V této firmě je šéf IZIP Pašek členem představenstva i ředitelem.

Projekt IZIP nefunguje, přesto spolkne dvě a půl miliardy

Právě tato zjištěná fakta zřejmě povedou členy správní rady VZP, aby odsouhlasili nákup 46 procent akcií IZIP, čímž by pojišťovna získala většinový podíl. „Stojí za to zvážit, jestli zainvestovat do získání 46 procent a mít kontrolu, kam ty peníze z IZIP plynou. Takhle tam rostou mzdové náklady, pořádají se golfové turnaje," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz poslanec Věcí veřejných a člen správní rady VZP Jiří Rusnok na to, jak z IZIP unikají miliony ve velkém.

Poslanec navíc upozorňuje, že jedna věc je zastavit IZIP a druhá nákup akcií. „Nastavení smlouvy mezi VZP a IZIP je takové, že pojišťovna bude muset platit 12,5 milionu měsíčně po dobu pěti let, protože taková je výpovědní lhůta," říká Rusnok, z jehož slov se dá odvodit, že VZP bude muset do IZIP nasypat minimálně ještě tři čtvrtě miliardy, což v souhrnu překročí těžko uvěřitelné dvě a půl miliardy za nefunkční projekt.

Pro Koskubu nebyl projekt nikdy oblíbeným „šálkem kávy"

„Budu hlasovat pro takovou variantu, která zajistí, aby se co nejdříve omezil přísun peněz do IZIP zároveň s co nejmenším rizikem pro VZP. Ale k tomu by nestačilo získání většinového podílu, budu požadovat sto procent, aby se veškerá další finanční plnění uskutečňovala už jen pod dohledem VZP," prohlašuje pro ParlamentníListy.cz poslanec TOP 09 a člen správní rady VZP Jiří Skalický.

IZIP nikdy nebyl, není a prý nebude oblíbeným „šálkem kávy" poslance ČSSD Jiřího Koskuby. „Na rozdíl od členů Věcí veřejných, kteří nejprve křičeli, že je nutné projekt zastavit, ale pak jejich zástupci ve správní radě hlasovali, aby pokračoval, tak já patřím ke skupině členů správní rady, která byla proti. Většina rozhodla jinak a je tam jasné politické pozadí," uvádí Koskuba pro ParlamentníListy.cz, že tímto stylem se z veřejných peněz zakonzervoval další z tunelů.

Kolem IZIP se otazníky vznášely už několik let

Poslanec ČSSD připomíná, že částí správní rady byl projekt jako neefektivní a finančně náročný kritizován. „Zodpovědnost padá na ty, kdo se tohoto projektu zastávali. Nejsem ale právník, abych mohl říci, jak konkrétně by se měla vyvodit. U nás je však zvykem, že ve velkých malérech se často nevyvodí žádná nebo nějaká symbolická politická odpovědnost. Prašulky ale zůstanou tam, kde mají, a státní rozpočet zase zapláče," konstatuje Koskuba.

„Dá se určitě vyvodit odpovědnost a ptát se, kdo za to může. Kolem IZIP se otazníky vznášely už více let. Proto je nabíledni otázka, proč se audit neudělal dřív," podivuje se pro Parlamentní Listy.cz Rusnok. Jeho kolega ze správní rady Michal Sojka viní ze vzniklé situace bývalou ředitelku pojišťovny Jiřinu Musílkovou a také předsedu správní rady Marka Šnajdra, poslance ODS.

Dvě a půl miliardy fuč. Bude se hledat viník?

„Za mě se nic z IZIP nevyvádělo, všechno procházelo správní radou a platilo se z projektových peněz," odmítla Musílková pro MF Dnes takovou úvahu. Správní rada by proto na svém pondělním zasedání měla nejen zaujmout stanovisko k nákupu 46 procent akcií IZIP a pokračování projektu, ale zaměřit se i na to, kdo stojí za nevýhodnými smlouvami, jejichž plnění přijde VZP v úhrnu na dvě a půl miliardy korun.

„Překvapilo mě, kolik firem má s IZIP smlouvě, ale o MD Access jsme věděli. Teď je důležité najít pro VZP tu nejpříznivější variantu, takže teď není na pořadu dne hledání viníka. Teprve ve druhém kroku budeme požadovat vyvození odpovědnosti," upřesnil pro ParlamentníListy.cz Skalický, že pondělní jednání správní rady VZP určitě ještě na žádného viníka neukáže.

K věci:

Modří europoslanci převedli IZIP do Švýcarska. Kvůli VZP 

VZP vyplatila společnosti IZIP bonusy. Pět set milionů korun 

Proč lžete, že nemáme peníze. VZP uklidňuje vyděšené pacienty 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…